Birlikte Tüketildiğinde Etkileri Yükselen Besinler

Besinlerin vücudumuzda fonksiyon ve faydaları mevcuttur ve birlikte tüketilen besinlerin sağlık üzerinde etkilerini oldukça yüksektir.

Birlikte Tüketildiğinde Etkileri Yükselen Besinler

Etkileri yüksek besinler

Besinlerin vücudumuzda fonksiyon ve faydaları mevcuttur ve birlikte tüketilen besinlerin sağlık üzerinde etkilerini oldukça yüksektir.

Muz ve Süt
İnülün kaynağı muz ve kalsiyum kaynağı süt aynı anda tüketildiğinde kalsiyum daha iyi emilmektedir. Sindirim sisteminde bulunan yararlı bakteriler dengelenmesi inülin tarafından desteklenir.
Kalsiyum; Kara lahana, soya, badem, somon, süt ve süt ürünleri, brokoli
İnülin ; Soğan, sarımsak, muz, tam buğday unu, pırasa

Ispanak ve Pancar
Bitkisel ve hayvansal besinlerde demir mineralleri bulunmaktadır. Bitkisel demir emilimi vücutta kolay olmaması nedeniyle C vitamini birlikte tüketilmesi emilim oranını artırır.
Demir; Yulaf ezmesi, ıspanak, kurubaklagiller
C Vitamin; Turunçgil, çilek, pancar, kivi

Brokoli ve Zeytinyağı
K, A,E ve D vitamini yağ’da çözülür. Yüksek oranda bu vitaminlerden faydalanmak için yağlı tohumlar ve zeytinyağı ile beraber tüketilmelidir.
K, A,E ve D Vitaminleri ; balık(D), Havuç (A), ıspanak ( K), brokoli (E)
Yağ; Fındık, zeytin, badem, ceviz , ayçicek

Ekmek ve Sarımsak
Soğan ve sarımsak içeriğinde bulunan yüksek sülfür içeriği çinko mineral emilimini artırır. Tam tahıl ürünleri soğan ve sarımsak ile birlikte tüketildiğinde bağışıklık sistemini güçlenmesine yardımcı olur.
Sülfür ; Sarımsak, soğan
Çinko; Tam tahıllı ekmekler, esmer pirinç

Sarımsak ve Balık
Kalbimizi koruyan sarımsak ve kolestorlü düşüren balık beraber tüketildiğinde kalp sağlığı için faydalıdır.

Sebze ve Et
Demir kaynağı bakımından zengin olan et, C vitamini açısından zengin olan sebzeler ile birleştiğinde demir mineral emilimleri artmaktadır.

Limon ve Yeşil Çay
Limon ve yeşil çay beraber tüketilirse antioksidan seviyesi yükselir.

Zeytinyağı ve Domates
A vitamini açısından domates zengin bir kaynaktır. A vitaminleri yağda çözülerek vücutta emilmektedir. Domates zeytinyağı ile birlikte tüketilirse A vitamini vücut tarafından kullanılır.