Boğaz reflüsü nedir, belirtileri ve tedavi yöntemleri

Reflü hastalığı, “mide” ve “boğaz” reflüsü olmak üzere iki türü mevcuttur. Günümüzde reflü tedavisi uzun zaman almakta ve yeni yöntemler geliştirilmektedir. Mide Reflüsü (Gastroözefageal Reflü), mide kapakçığının bozulması nedeniyle, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına denir.

Reflü hastalığı, “mide” ve “boğaz” reflüsü olmak üzere iki türü mevcuttur. Günümüzde reflü tedavisi uzun zaman almakta ve yeni yöntemler geliştirilmektedir. Mide Reflüsü (Gastroözefageal Reflü), mide kapakçığının bozulması nedeniyle, mide asidinin yemek borusuna kaçmasına denir. Boğaz Reflüsü (Larengofarengeal Reflü) mide asidinin yemek borusunu geçerek ses tellerine ve gırtlağa ulaşmasına denir. Bu tarz hastalığa sahip kişiler KBB uzmanlarına başvururlar.

Boğaz reflüsünün nedenleri

Genellikle geç saatlerde yemek yeme alışkanlığı, kilo alımı, mide pozisyonunda değişiklikler, stres gibi nedenlerden dolayı mide ile yemek borusu arasındaki kapağın tam çalışmamasından dolayı mide asidinin gırtlağa ve ses tellerine ulaşmasına sebep olabilir.

Boğaz reflüsü nasıl gelişir 

Boğaz reflüsü uzun bir süre belirti göstermeyebilir yada hafif belirtiler ile seyredebilir. Mide sorunu akla gelmediğinden dolayı yanlış teşhis edilebilir. Bu sebepten dolayı hastalar tonsilit veya faranjit gibi teşhisler nedeniyle gereksiz antibiyotik kullanabilir.

Boğaz Reflüsü Belirtileri

Boğaz reflüsü belirtileri; Ses yorulması, geniz akıntısı, sık sık boğaz temizleme, boğaz ağrısı, boğazda yanma, yattıktan sonra kuru öksürük, bademcik iltihapları, faranjit, sinüzit gibi şikayetler boğaz reflüsü belirtileri olabilir.

Boğaz reflüsü nasıl teşhis edilir?

Boğaz reflüsü nasıl teşhis edilir?
Boğaz reflüsü endoskopik cihazlar ile gırtlağın arkası incelenerek reflünün sebep olabileceği kızarıklık, ödem ve doku kabarıkları incelenir.  Mide asidi üst yemek borusunu geçerek, nefes borusuna doğru ilerler. Burası gırtlağın arka tarafıdır ve tüm problemler burada oluşmaktadır. İnceleme sonrası reflü hastalığını düşündürmelidir. Boğaz reflüsü için bazı testler mevcuttur. Baryumlu yemek borusu grafisi ve asit pefüzyon testleridir.  Yemek borusu endoskopi incelenerek veya mukozadan biyopsi alınarak reflü ilk aşamada tespit edilebilir.

Boğaz Reflüsü tedavisi

Boğaz reflüsü tedavisi için üç seçenek mevcuttur;
1.    Cerrahi müdahele
2.    Asit salgısını azaltmaya yönelik ve nötralize eden ilaçlar ile tedavi yöntemi
3.    Yaşam tarzında değişiklikler (Beslenme alışkanlıkları, diyet)
İlaç tedavisinin yanı sıra yaşam tarzında yapılacak ufak dokunuşlar ile reflünün önlenmesine yardımcı olursunuz. Tedavi dönemi özellikle günlük hayat tarzı, dengeli ve doğru beslenme alışkanlıkları oldukça önemlidir. 

Boğaz reflüsü için ne yapmalı

•    Sol tarafa dönülerek yatılması uygundur
•    Akşam yemeği erken yenilmeli, bu saatlere özen gösterilmeli ve geç saatte yemek yemekten kaçınılmalı. Akşam yemeği ile uyku arasında 3 saat olmalıdır.
•    Alkol ve sigara kullanımı bırakılmalıdır.
•    Fazla kilolar verilmeli, diyet yapılmalıdır.
•    Bir öğünde fazla yemek yerine az ve sık şekilde yemek tercih edilmelidir.
•    Nane, çikolata, yağlı yemekler ve ağır tatlılardan uzak durulmalıdır. Bu tarz gıdalar mide ve yemek borusu arasındaki kapakçığın basıncısını azaltır.
•    Domates, soğan, sarımsak, baharatlar, kola, kahve, asitli içecekler uzak durulmalı. Bu tarz gıda ve içecekler özofagus duyu reseptörlerini uyarır ve reflü semptonlarına dönüştürebilir.
•    Gebelik karın basıncından dolayı reflüye sebep olabilir
•    Karın bölgesini sıkan kemer, korse ve kıyafetler kullanılmamalıdır. 
•    Sakız çiğnemek veya beyaz leblebi tüketmek şikayetleri önlemeye yardımcı olur.
•    Protein ağırlıklı besinlerin yer aldığı diyet uygun olur.
•    Bazı egzersiz hareketleri reflüye neden olabilir.
•    Kullandığınız bazı ilaçlar reflüye sebep olabilir.