Cilt Kanseri, Nedenleri, Tanısı ve Çeşitleri

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser türüdür. Çoğunlukla güneş ışınlarına sık maruz kalan ciltlerde meydana gelmektedir. Fakat güneşe maruz kalmayan ciltlerde de cilt kanseri görülmektedir.

Cilt Kanseri, Nedenleri, Tanısı ve Çeşitleri

Cilt kanseri nedir ?

Cilt kanseri, cilt hücrelerinin anormal büyümesi ile ortaya çıkan bir kanser türüdür. Çoğunlukla güneş ışınlarına sık maruz kalan ciltlerde meydana gelmektedir. Fakat güneşe maruz kalmayan ciltlerde de cilt kanseri görülmektedir.
Cilt kanseri; “”Skuamöz”, “Melanoma” ve “Bazal hücreli karsinom” şeklinde 3 tür çeşidi bulunmaktadır. Cilt kanseri riskini azaltmak için; Ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmaktan kaçınarak riski azaltılabilirsiniz. Erken evrelerde tespit edilen kanser tedavideki başarı şansını yükseltmektedir.

Cilt kanseri çesitleri nelerdir?

Cilt kanseri çesitleri
Cilt Kanseri çeşitleri 3 gruba ayrılmaktadır.
1)    Bazal hücreli karsinom
Genellikle güneşe maruz kalan yüz ve boyun gibi kısımlarda görülmektedir.
•    Sedefimsi, mumsu ve inciye benzer kabarıklıklar
•    Et renginde veya kahverengi renk şeklinde lezyon ve düz

2)    Skuamöz hücreli karsinom
Sıklıkla kulaklar, eller ve yüz gibi kısımlarda ortaya çıkmaktadır. Cilt rengi koyu kişilerde, güneşe maruz kalmayan cilt alanlarında gelişmesi riski fazladır. 
•    Kırmızı nodül ve sert
•    Kabuklu ve pullu düz lezyon

3)    Melanoma
Melanoma, vücudun her bölgesinde belirti vermeden cilt üzerinde gelişebilir veya cilt beninde ortaya çıkabilir. Melanoma güneşe maruz kalmayan kadın ve erkeklerde meydana gelebilir. Melanoma cilt renkleri ayırmaksızın tüm kişilerde görülebilir. 
•    Kahverengi ve koyu benekli lekeler
•    Büyüklük, renk ve his değişikliği kanamanın izlendiği cilt beni
•    Ayak tabanı, parmak uçları, ağız, burun , vajen, anüs etrafında koyu renkli lezyonlar
•    Kırmızı, beyaz, mavi renklerde düzensiz küçük lezyonlar

Ayrıca daha az görülen bazı cilt kanseri türleri

1)    Kaposi sarkomu : Cilt damarlarında gelişen ve nadir rastlanan cilt kanser türüdür. Cilt üzerinde mor ve kırmızı renkli yamalar şeklinde izlenebilir.  Kaposi sarkomu doğal bağışıklık sistemini baskılayan ilaç kullanan kişilerde veya bağışıklık sistemi zayıflamış kişilerde görülmektedir.
2)    Merkel hücreli karsinom: Cildin alt kısmında, üzerinde ve saç köklerinde parlak ve sert nodüller şeklinde görülür. Çoğunlukla boyun ve başbölgesinde izlenir.

3)    Yağ bezi karsinomu: Agresif ve nadir bir türdür, yağ bezlerini hedef alır. Ağrısız ve sert nodül şeklinde yağ bezi karsinomu vücudun herhangi bir bölgesinde görülebilir.

Cilt kanseri tanısı nasıl yapılır?

Cilt kanseri tanısı
•    Doktorunuz cildinizi muayene edebilir, Cildinizdeki değişkenlerin kanser mi, değil mi belirlemek için cildinizi inceler. Tanıyı doğrulamak için bazı testler ister.
•    Doktorunuz “cilt biyopsisi” yani cilt üzerinden şüpheli alandan bir doku alınmasını isteyebilir. Alınan dokular laboratuvar ortamında incelenerek teşhis ve cilt kanseri bulunuyorsa türü belirlenebilir.

Cilt Kanseri Nedenleri

Cilt kanseri, Cilt hücre DNA’larının mutasyona uğraması sonucu meydana gelir. Mutasyon sonucu hücreler anormal büyümeler gösterir ve kontrol edilmez şekile dönüşerek kitle oluşturur. Cilt hücrelerinde oluşan mutasyon nedeniyle cilt kanseri oluşmaktadır.