Çocuk Doktorlarına Sorulan Soru ve Cevaplar

Anne ve babaların öncelikli hayatları çocukları üzerine kuruludur. Çocukların sağlığı her ebeveynin ortak sorunudur.

Çocuk Doktorlarına Sorulan Soru ve Cevaplar

Çocuk Doktorlarına Sorulan Soru ve Cevaplar

Anne ve babaların öncelikli hayatları çocukları üzerine kuruludur. Çocukların sağlığı her ebeveynin ortak sorunudur.
Hayatınıza giren bebek sizleri bambaşka bir sayfa açar. Artık öncelikleriniz ve sorunlarınız daha farklıdır. Söz konusu olan çocuğunuzun sağlığı ise aile tarafından çocuk doktorlarına en çok sorulan o sorular...

  • Bebeğim Yeterli Besleniyormu ?

Yeni doğum yapmış annelerin en merak ettiği sorulardan bir tanesi sütünün bebeğine yetip yetmeğidir. Bu sorunun en basit çözümü düzenli aylık kilo kontrolüdür.
Ek olarak bebeğiniz gün boyu 3-4 kez kaka yapıyorsa, yeteri kadar besleniğine işarettir.

  • Bebeğimin Giyimi Nasıl Olmalı?

Öncelikle bilmemiz gereken ilk şey el ve ayaklar, vücudun diğer kısımlarına göre daha soğuktur. Bebeğin ensesii ve giysilerinin altındaki bölgeler sıcak ve bebek huzurlu ise sorun yok demektir.

  • Bebeğimin Uyku Düzenine Nasıl Sokabilirim?

Uyku düzeninde ilk kural bebeğin odasındaki sıcaklığı kontrol etmektir ve önceden odayı havalandırmaktır. Bebeğinizi yarı uyku halinde yatağına yatırmak ve sevdiği bir nesneyi yanına koymak işe yarayacaktır. 
Gündüz uykusu az olması demek, gece daha çabuk uykusuya dalacaktır.

 

  • Göbek Bağı Düşmeden Bebek Yıkanır mı? Bebeğimi Yıkayabilir miyim?

Göbek bağı düşmeyen bebeklerin yıkanmasında bir sorun yoktur, fakat bebeğinizi yıkarken suyun iyice kaynatılıp sonrasında ılıtılmış olması önemlidir. Bağ olan bölgeye su değmemesi ve banyo sonra bölgenin kuru kalmasına dikkat etmelisiniz. Bebeklerin göbek bağı ortalama 7-14 gün içinde düşmektedir.

  • Bebeğimin Ateşı Çıktı. Hemen Hastaneye Gitmeli miyim?

Kulak ve alnından ateş ölçer ile ölçüm yaptığımızda 37,4 koltuk altından 37 üzeri ise bebekler için ateş sayılır. 38 derece üstünde ateş düşürücü 39 derece üzerinde kalın kıyafetler çıkarılıp kasık ve koltuk alt kısımlara ılık suya batırılmış pamuk ile ateşin düşürülmesi sağlanır ve en yakın sağlık kuruluşuna gidilmelidir.

  • Sünnet Ne Zaman Yapılmalı?

Sünnet 6 ve 9 ay arası öneriliyor, çocuk uzmanları psikolojik olarak etkilenmemeleri için 2 yaş sonrası yapılmasını tavsiye etmiyor. Eğer geç kalınmış bir durum var ise 6. yaştan sonrası yapılması öneriliyor.
2-6 yaş arası çocukta istenmeyen etkiler bırakabilir.

  • Tuvalet Eğitimini Ne Zaman Olmalıdır?

Tuvalet eğitimi 2 yaş ile başlar, fakat çocuklarımızın davranışları gözlemdiğimizde tuvalet eğitimine hazır olup olmadığını karar verebiliriz.