Çocuklarda Ateş ve Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateş, vücutta bulunan bir enfeksiyon sebebiyle vücut ısısının normal ısıdan daha fazla olma durumudur.Vücut ısısının yetişkinler için 36 derece ile 37 derece normal iken,bu durum bebeklerde 38 dereceye kadar çıkıyor.

Çocuklarda Ateş ve Ateş Düşürme Yöntemleri
Çocuklarda Ateş ve Ateş Düşürme Yöntemleri

Her anne ve baba çocuklarının ateşlenmesi durumunda hemen paniğe kapılır. Aslında haklıdırlar da, çünki ateşin ciddi ve tehlikeli hastalık olduğunu sanırlar. Oysa günümüzde ateşin yükselmesi vücudun enfeksiyonla savaşmasının bir yoludur. Ateşe sebep olan bu enfeksiyon ilaç kullanıldığında ya da vücut ısısının normale döndürüldüğünde büyük oranla ortadan kalkar.

Ateş nedir

Ateş,vücutta bulunan bir enfeksiyon sebebiyle vücut ısısının normal ısıdan daha fazla olma durumudur. Vücut ısısının yetişkinler için 36 derece ile 37 derece normal iken,bu durum bebeklerde 38 dereceye kadar çıkıyor. Ancak yetişkinlerde ateş 39 derecenin üzerine çıktığında hayati tehlike arz ederken,bu yine bebeklerde 41 derece olabiliyor. Eğer ki bebek 41 derecede bir vücut ısısında ise acilen doktora başvurulması gerekir. Özellikle bu durum 4 ayın altında bir bebekte görülüyorsa bakteriyel bir mikrop tanısı olabilir. Ayrıca bebeklerde uyumasında,yemek yemesinde ve aileye karşı davranışlarındaki değişiklik de bir enfeksiyon habercisi olabilir.

Bebeklerde ateş nasıl ölçülür

Bebeklerde ateş ölçümü koltuk altı,makat bölgesi,kulak ve dil altından yapılabilir.Ancak bu ölçüm yerlerine göre vücut ısısı miktarları farklı olarak ele alınır.Kısaca bunları açıklayalım:

  • Koltuk altından ateş ölçümü

En sık kullanılan ölçüm yöntemidir. 37,6 derecenin üzerinde ise vücut ısısı ateşli kabul edilir.

  • Kulaktan ve dil altından ateş ölçümü

Basit ve hızlı olmasından dolayı sık tercih edilen ateş ölçümlerindendir. 37,9 derecenin üzerindeki ısı ateşli kabul edilir.

  • Makattan ateş ölçümü

Vücut ısısının iç sıcaklığına daha yakın ve güvenilir olanıdır. Fakat rahatsızlık verebileceği ve bebeklerde rektum hasarına sebep olabileceği için sık kullanılmaz. Bu ölçümde de 38,1 derece üzeri ateşli kabul edilir.

çocuklarda yüksek ateş
Bebekler ateşlenince ne yapılmalı?

Küçük bebeklerdeki vücut ısısı 38 derecenin üzerinde olması durumunda önemlidir.Bu ateş inatçı bir ateş ise havale tehlikesi de vardır. Eğer ki bebeğinizin ateşi olduğunu düşünüyorsanız öncelikle ateşini ölçün,30 dakika bekledikten sonra ateşin düşüp düşmediğini kontrol edin.Bebeğinizin giysilerini çıkarın ve serin tutun. Üzerinde ince bir çamaşır bırakın, bebeğiniz 7 ayın üzerinde ise ateş düşürücü ilaç vererek ateşini ev ortamında takip edin.Bebeğinizi ılık su ile yıkayın ya da bir bez yardımı ile silin. Bunların hepsini yaptıktan sonra hala devam eden bir ateş var ise bir doktora başvurulması gerekir. Eğer ki bebeğiniz 3 aylıktan düşük ise mutlaka hastahaneye gidiniz.

Ateş, herhangi bir hastalığa bağlı olarak yükselen vücut sıcaklığıdır, vücudun mikroplara karşı savaştığının göstergesidir.

Günümüzde ateşin hafif yükselmesi bile insanları telaşlandırmaktadır. Fakat ateşin fazla olumsuz bir hastalık olmadığını bilmekte fayda var.

Ateş Düşürme Yöntemleri

Ateşin vücuda zarardan çok faydası vardır. Bilim adamlarının açıklamalarına göre; vücudu istila eden virüs ve bakterilere karşı mücadele eden akyuvar hücreleri interlökin hormonu salgılar. Bu hormon sayesinde vücut ısısı ayarlanır. Vücut ısısı ayarlandıkça akyuvar hücreleri mikroplara karşı daha iyi savaşırlar. Bu da ateşin vücuda olan yararının göstergesidir. Ateş vücudun geçirilen enfeksiyonlara karşı geliştirdiği önemli bir savunma kaynağıdır. Ateşin en ufak yükselişi bile insanları aşırı telaşlandırmaktadır ve hemen ateşi düşürme çabasına sokmaktadır. 

Ancak ağrılar çok olursa ateş düşürücü özelliği olan bir ilaçtan az miktarda alınmasını önermektedir. Ateşin tedavisindeki en önemli şey ateşin hangi hastalık nedeni ile yükseldiğidir. Eğer zehirlenme,güneş çarpması gibi sebeplerden oluşmuşsa ateşin hemen düşürülmesi gerekir. 6 aydan küçük bebeklerde ateşin yüksek olması tehlike yaratabilir. Ateş nadiren 41 dereceyi geçer 42 dereceyi geçmez fakat güneş çarpması durumunda 45.5 dereceye kadar yükselebilmektedir ve bu durumda acilen düşürülmesi gereklidir. Ateşin doğru ölçülmesi çok önemlidir. Yetişkin insanlarda koltuk altına ölçülmelidir. Civalı derecenin sallanarak 0 dereceye getirilip koltuk altına yatay şekilde yerleştirilip 3 dk bu şekilde bekletilmesi yeterlidir.

Koltuk altı ölçümlerinde sıcaklık 38 dereceden fazla ise ateştir. Bebeklerde ise makat,dil altı ve kulak gibi yerlerden ölçülebilir.Kulaktan ölçüm kolaylığı ile en sık kullanılan yöntemdir. Kulaktan ölçümlerde 37.5 derecenin üzerindeki sıcaklık ateş olarak kabul edilir. Ateşi düşürmek için de birçok yöntem mevcuttur. İnsanların en sık yaptığı yanlışlardan birisi kalın giyinerek ateşi düşüreceğini sanmaktır. Ateşi olan kişinin çok ince giyinmesi gereklidir.Kalın giyinmek ateşi daha da yükselteceği için birçok hastalığa davetiye çıkarabilir. Ateş düşürmede en etkili yöntem ıslak bez uygulamasıdır. Bezin ıslatılıp alın,koltuk altı gibi bölgelere yerleştirilmesi ateşin düşmesini sağlayacaktır. Eğer bu yöntem etkili olmuyorsa vücut sıcaklığı ile aynı sıcaklıkta su ile duş alınabilir. Çok soğuk ya da çok sıcak su ile duş alınması yanlıştır ateşin yükselmesine neden olabilir.