Çocuklarda Obezite, Nedenleri ve Tedavisi

Vücutta yağ miktarının vücut kütlesi oranına artmasına veya yağ dokusunun fazla olmasına obezite denilmektedir. Çocukluk çağında obezite önemli sağlık sorunudur. Obezite hastalığı hormonal değişimlere bağlı olarak izlenebilir.

Çocuklarda Obezite, Nedenleri ve Tedavisi

Vücutta yağ miktarının vücut kütlesi oranına artmasına veya yağ dokusunun fazla olmasına obezite denilmektedir. Çocukluk çağında obezite önemli sağlık sorunudur. Obezite hastalığı hormonal değişimlere bağlı olarak izlenebilir.  Obezite yemek yemeye bağlı gelişebilir bu tür obeziteye “basit obezite” denir. 

Obezite Nasıl Gelişir ?

1)    Çevresel Faktörler : Şehirlerde yaşayan çocukların fiziksel aktivite alanları kısıtlıdır. Kısıtlı olan bu yaşam tarzında tüketebileceği bol miktarda yiyecekler mevcuttur. Ayrıca televizyon, bilgisayar kullanımına bağlı hareketsiz yaşam kilo alımına yol açmaktadır. 

2)     Ailevi Sebepler :Anne ve Baba şişman olması durumunda çocuğunda obezite olma ihtimali yüksektir. Fakat ebeveynlerden birinin zayıf olması durumunda bu oran yarıya düşmektedir.

3)    Hormonal Nedenler : Böbrek üstü bezi hastalıkları, tiroid bezi ve fieker hastalığı gibi problemler hormonal sorunlara ve obeziteye neden olabilir. Bu tarz problemli çocukların çocuk hormon hastalıkları uzmanı tarafından kontrol edilmelidir.

4)    Beslenme : Düzenli ve sağlıklı beslenme çok önemlidir. Öğün sayısı ve alınan besinlerin içeriği obezite açısından önem teşkil eder. Az öğün ve yüksek kalorili yiyecekler kilo alımı için risklidir. Karbonhidrat oranı yüksek, yağdan zengin  ve yüksek kalorili yiyecekler kilo alımını sağlar. 

Obezitenin Yol Açtığı Sağlık Sorunları Nelerdir?

Obezite Nasıl Gelişir
Obeziteye bağlı vücut üzerinde hormonal değişiklikler görülmektedir. Bunlar ;

Üreme Fonksiyonları : Obeziteye bağlı çocuklarda ergenlik erken gelişmektedir. Kız çocuklarında adet düzensizlikleri ve kıllanma görülebilir. Aşırı şişmanlık bazı durumlarda ergenlik gecikmesine de neden olabilir.

Organ ve Sistem Etkileri : Obezite olan çocuklarda hipertansiyon %10 ve %30 arası görülebilir.Ayrıca Kanda “LDL” kötü kolesterol artış, “HDL” iyi kolesterolde düşme izlenir. Yağ oranının artması sebebiyle karaciğer yağlanması, safra kesisi hastalıkları ve kalp damar hastalıkları oluşabilir.

İnsülin Salgısı : Obeziteye bağlı insülin salgısının artması olabilir. Erişkin tip şeker hastalığının çocukluk döneminde çıkmasına sebep olabilir. Ailede şeker hastalığına sahip birey mevcutsa bu oran daha yüksek olur. 

Obezite nedeniyle çocuklarda ağırlık artışına bağlı olarak; ortopedik sorunlar ortaya çıkabilir.
Obeziteli çocuklarda solunum sıkıntıları görülebilir, bu nedenden dolayı kalbe inen yük atarak hareket yeteneklerinde düşme gözlenebilir.
Obezite nedeniyle çocuklarda psikolojik sorunların ortaya çıkmasına sebep olur. Bu çocuklar, çevreden kendilerini soyutlayarak içlerine kapanabilir, Psikolojik destek alınması önemlidir. 

Çocuğum Şişman Ne Yapabilirim?

Şişman çocuklar mutlaka hekim kontrolü altında olmalıdır. Aile öyküsü, beslenme öyküsü, fiziki muayeneler, büyüme dönemi kayıtları ve bazı laboratuvar testleri beraber değerlendirilme yapılması gereklidir.
Şişman çocuklar hekim ve diyetisyen kontrolü altında tutulmalıdır. Tedavinin en önemli amacı kilo kontrolünü sağlamaktır. Beslenme düzeninin oluşturulması, sporun yaşam biçimi hale gelmesi ve sosyal aktivitenin artırılması tedavide önemli kriterlerdir. 
Düzensiz şekilde kilo almak ve vermek tehlikelidir, metabolizmaya zararlı etkileri mevcuttur. 
Çocukluk çağında şişmanlık ve obezite tedavisinde ilacın yeri yoktur. Obeziteli erişkin hastalarda cerrahi yöntemler yapılabilir fakat çocuklarda cerrahi operasyon düzenlenmez.
Sonuç olarak, tedavide amaç yavaş kilo vermek ve ideal kilo oranına inmektir. Tedavide moral ve cesaret önemlidir.

Çocuklarda Kilo Sorunu Nasıl Önlenir ?

Çocuklarda Kilo Sorunu Nasıl Önlenir
•    Okullarda fiziksel aktiviteye önem verilmelidir.
•    Aile içerisindeki beslenme düzeni, çocuğa göre oluşturulmalıdır.
•    Şekerli ve yüksek karbonhidratlı besinlerden uzak durulmalıdır.
•    Yağ oranından zengin ve kızartılmış yiyecekler tüketilmemelidir.
•     Çocukların boş zamanlarında yemek yemeyi önlemek için uğraşları olmalıdır.,
•    Fast-food, hazır gıdalar ve eklenti şeker içeren besinler uzak tutulmalıdır.
•    Bisiklet sürmek ve yürüyüş yapılmalıdır.
•    Tatlandırıcı ve diyet ürünleri fazla tüketilmemelidir.
•    Okullarda besin değeri olmayan gıdalar yerine ev de hazırlanan besin değeri yüksek beslenme çantası hazırlanmalıdır.
•    Hafta sonları ailecek yürüyüş veya spor yapılmalıdır.