Çocuklarda Özgüven Eksikliği

Çocuğunuzun özgüveni bazı teorilere göre karakter 3 yaşına kadar oturuyor, sonrasında ne yapsanız fark etmiyor. Bu elbette sadece bir teori. Değişimin, gelişimin sonu olmadığı, insan hayatına akıl-vicdan çerçevesinde verilen kararların yön verdiği de bir gerçek.

Çocuklarda Özgüven Eksikliği
: :

Çocuğunuzun Özgüvenine Dikkat Edin

Çocuğunuzun özgüveni bazı teorilere göre karakter 3 yaşına kadar oturuyor, sonrasında ne yapsanız fark etmiyor. Bu elbette sadece bir teori. Değişimin, gelişimin sonu olmadığı, insan hayatına akıl-vicdan çerçevesinde verilen kararların yön verdiği de bir gerçek. Ancak bazı temel konular var ki insan sonrasında ne yapsa değiştiremiyor veya değiştirmek için çok çaba harcaması gerekiyor. Örneğin özgüven. Eğer kişi çocukluktan özgüvenli yetişmediyse sonrasında bunun acısını çok veya az muhakkak çekiyor. Bu nedenle bebeklerimizin çocuklarımızın yemelerine, içmelerine, giyinmelerine, sağlıklarına ne kadar dikkat ediyorsak onları ruhen özgür, özgüvenli ve kendi ayakları üzerinde duran bireyler olarak yetişmelerine de o kadar dikkat etmemiz gerekiyor.

Anlık bir sinirlenme ömür boyu sürecek bir travma olabilir

Bize basit gibi görünen birçok olumsuz durum çocuk için büyük bir mutsuzluğun veya yıkımın nedeni olabilir. Bağırma, azarlama, yapmak istemediği bir şey için zorlama, şaka yollu bile olsa söylenen olumsuz sözler, yıkıcı eleştiriler, çocuğun geleceğini karartacak ve peşini bırakmayacak bir tramvaya dönüşebilir. Çocuğu polislerle, amcalarla, cadılarla, öcülerle korkutmak, ona sürekli babasının veya başka birilerinin kızacağını söylemek çocuğun dışarıya karşı güvensiz yetişmesine neden olur.

çocuk özgüven

Sevgili ebeveynler, en büyük görevimizin çocuklarımıza mutlu bir ortam sağlamak ve onların bedenen ve ruhen sağlıklı büyümelerine aracılık etmek. Çocuklarımızın hatalarını olumlu ve yapıcı yollardan çözelim, sorunları bağırıp çağırarak, fiziksel ya da psikolojik şiddetle değil konuşarak çözmeye çalışalım. Konuşarak çözülmeyecek çok az sorun vardır ama eğer vaktinde konuşulursa.

Unutmayın sizin için basit bir azarlama veya tokat çocuğunuzun özgüven katili olabilir. Unutmayın özgüvensiz insanların mutlu olması çok çok zordur. Lütfen çocuklarımızın özgüvenine onların fiziksel sağlığı kadar dikkat edelim.