Diş Eti Hastalıkları Kadınlarda Kısırlık Nedeni

Çene kemik enfeksiyonlarında vücutta oluşan iltihap embriyonun tutunmasına engel olduğundan ayrıca bu iltihap hormon oluşmasını olumsuz kılıyor.

Diş Eti Hastalıkları Kadınlarda Kısırlık Nedeni

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı kadınların normale göre gebe kalma olasıkları dört kat daha azdır. Ağızda oluşan bakteriler yumurtlamayı önlediği belirtilmektedir. Gebe kalmak isteyen  annelerin ağız sağlığına dikkat etmesi gereklidir.

Ağız bölgesinde oluşacak enfeksiyonlar gebe kalma şansınız uzatmaktadır. Ağızda oluşabilecek bakteri gebe şansını yılda 3 kat ayrıca ağız içi kemik dokusuna yerleştiğinde bu 4 katına çıkarmaktadır.

Çene kemik enfeksiyonlarında vücutta oluşan iltihap embriyonun tutunmasına engel olduğundan ayrıca bu iltihap hormon oluşmasını olumsuz kılıyor. Araştırmalara göre Peridontal enfeksiyonlar kısırlığa katkıda bulunuyor.

Diş eti hastalığı kadınlar

Gebelik dönemlerinde ağız sağlığına özen göstermek önem kazanıyor. Kısırlık ve diş problemleri arasında oluşan bağlantı Helsinki Üniversitesi’nde araştırma ile kanıtlandı. Araştırma kapsamında 19-42 yaş arası gebe adaylarını çalışmaya dahil ettiler. Ağız ve Gebelik muayeneleri yapılarak 12 ay takip edildiler. 12 ay sonrası gebe kalma oranı , ağız hastalığı olmayan gebeler 4 kat daha fazla çıktı.