Diyet Kaçamaklarından Kurtulmanın Yolları

Sağlıklı şekilde kilo vermeye çalışırken düşük miktarlarda kaçamaklar yaparak metabolizma hızını şaşırtabiliriz.

Diyet Kaçamaklarından Kurtulmanın Yolları

Zayıflama diyeti uygularken kaçamaklar hepimiz yaparız. Sağlıklı şekilde kilo vermeye çalışırken düşük miktarlarda kaçamaklar yaparak metabolizma hızını şaşırtabiliriz.

Zayıflama diyetlerinde porsiyonlara sadık kalmalıyız. Arada tüketilen kaçamak yiyecekler diyetin bozulduğu anlamına gelmez, fakat kontrolü kaybetmemek adına programımıza geri dönmek için aşağıdaki maddeleri takip etmenizde yarar olabilir.

Diyet yaparken kaçamak yapanlar

Karbonhidratlardan Uzak Durmak
Kaçamak sonrası diyetin bozulmaması için kararlı olunuz. Karbonhidrat içeriğine sahip (pilav, mısır, makarna, beyaz ekmek) gibi iştah açıcı besinlerden uzak kalmalıyız. Lif içeriğinden zengin sebze yemekleri ve tam tahıl içeren besinler tüketmeliyiz.

Kahvaltıyı Atlama
Kahvaltı sağlığımız ve metabolizma hızımız açısından çok önemlidir.  Aşırı yenildiği düşünülerek kahvaltı atlamak tamamen yanlış bir düşüncedir. Hafif yapılan kahvaltı hazımsızlık problemlerini ortadan kaldırdığı gibi enerjik olmanızada yardımcı olacaktır.

Öğünleri Düzenle
Gizli bir kaçamak yaptınız ve telafi edemiyorsanız; öğle ve akşam öğünlerinde az yağlı protein salata ve çorba ile denge sağlamalısınız.

Su Tüketimi
Metabolizma hızı açısında suyun vücutta dengesi önemlidir. Günlük 2.5 lite su içmeniz önerilmektedir.

Ara Öğünleri Atlama
Ara öğünleri kalorisi az tokluk hissi veren besinler tercih edilmelidir. Ara öğünler ayrıca metabolizma hız dengesi için önemlidir. 3-4 saat gibi uzun süre aç kalmamanız önemlidir.