Diyete Başlayanlara Öneriler

Diyete Başlayanlara Öneriler

Diyet beslenme önerileri

Beslenme Günlüğü
Diyet yapmaya başladığınızda günlük tutmak görülmeyen kalorilerden uzak tutar. Gün içerisinde tükettiğiniz gıdaları not tutarak gün sonunda hangi gıdaları tükettiğinizi daha iyi görürsünüz. 

İçecekler
Sadece gıdalar değil içeceklerde kilo aldırır. Eklenti şekerleri içeren (asitli içecekler, meyve suları vs)bu tarz içecekler kilo alımına ve yaptığınız diyetin bozulmasın sebebiyet verir. Kahve ve çay şekersiz ve ölçülü şekilde ayrıca soğuk bitki çayları tüketilebilir.

Öğünler
Diyet uygulanırken yapılan en büyük hatalardan biride öğün atlayarak kalori alımını azaltmaktır. Vücudumuz düşük kalorili beslenme yüzünden metabolizmayı yavaşlatır. Yavaş olan metabolizma sayesinden kilo vermeniz daha zor olacaktır.

Su
Vücut fonksiyonlarının yerine getirilmesinin yolu Su’dan geçmektedir. Yetişkin bir insanın su ihtiyacı ortalama 2.5 litredir. Bireyin su ihtiyacı çay, kahve gibi içecekler ile karşılanmaz Araştırmalara göre günlük 8 bardak su tüketen kişiler, 4 bardak su tüketen kişilere göre daha fazla kilo kayıpları tespit edilmiştir.

Lif 
Sindirim sistemimiz için lif çok önemli bir kaynaktır. Lif tüketimi ayrıca kabızlık ve birçok bağırsak problemlerine faydası olduğu görülmüştür. Tahıllar, kurubaklagiller, sebze ve meyvelerda  lif miktarları yüksektir.