Doğal Ev Yapımı 12 Cilt Maskesi

Günlük hayatın yoğunluğu arasında rahat nefes almak zordur, bir yandan stres diğer yandan iş, ev ve çocuklar… Bu gerginlik ve stres cildinizde solukluk, kırışıklık ve lekeler olarak görülebilir. Güzellik salonlarına vaktiniz yok, iyi kremler almaya maddi gücünüz yoksa evinizdeki malzemeler ile cildinizi tekrardan canlandırabilirsiniz.

Doğal Ev Yapımı 12 Cilt Maskesi

Günlük hayatın yoğunluğu arasında rahat nefes almak zordur, bir yandan stres diğer yandan iş, ev ve çocuklar… Bu gerginlik ve stres cildinizde solukluk, kırışıklık ve lekeler olarak görülebilir. Güzellik salonlarına vaktiniz yok, iyi kremler almaya maddi gücünüz yoksa evinizdeki malzemeler ile cildinizi tekrardan canlandırabilirsiniz.

Cildinizi Etkileyen Faktörler

•    Alkol bağımlılığı
•    Sağlıksız ve dengesiz beslenme 
•    Sigara Kullanımı
•    Güneş ışığına aşırı şekilde maruz kalma
Günümüzde kozmetik firmaları cildi yenilemek ve korumak adına birçok araştırmalara devam etmektedir. Fakat siz kimyasal madde içeren bu tarz maskelere ihtiyaç duymayın. Ev ortamında kendiniz doğal yöntemler ile maskeler yapabilirsiniz.

Etkilerine Göre Maske Çeşitleri

•    Sıkılaştırıcı Maske
•    Nemlendirici Maske
•    Gerginleştirici Maske
•    Soyucu Maske
•    Yenileyici Maske
•    Arındırıcı Maske
•    Uyarıcı Maske
Her kişinin cilt yüzeyi farklıdır, uygulanan maskeler kişilere göre farklılık gösterebilir. Maskelerin gerçek etkisi, cildin karma, yağlı, kuru olmasına bağlıdır.
Sizler için yüze uygulanacak en iyi 12 doğal maskeyi araştırdık.
Etkilerine Göre Maske Çeşitleri
En İyi 12 Maske
Kendinize günde 1 saat ayırınız ve cildinize özen gösteriniz. Maske uygulamadan önce yüzünüzdeki tüm kirli yüzeyleri temizleyiniz. Unutulmaması gereken nokta maskenin her seferinde kullanılacak miktarda hazırlanmasıdır.

Soyucu (Peeling) Maskeler

1: Badem ve Bal
Bu maskeyi hazırlamak için iki adet badem ve bir çorba kaşığı bal’a ihtiyacımız vardır. Bademler iyi dövülerek toz haline getirilerek bal ile karıştırılır. Sonrasında yüzünüze dairesel hareketler ile uygulayarak 10 dakika kurumasına izin verin. Maske kuruduktan sonra yüzünüzü ılık su ile durulayın. Cildinizin yenilendiğini fark edeceksiniz.

2: Bal
Yumuşak ve sıkı bir cilde mi sahipsiniz? Yüzünüzün tüm kısımlarına bal uygulayın ve 10 dakika bekledikten sonra su ile temizleyin. Farkı göreceksiniz!

3: Yumuşaklık ve Yulaf
Bu maske sonrasında cildinizdeki yumuşaklığı hissedeceksiniz. İki çorba kaşığı süt, iki damla papatya yağı, yarım çay kaşığı bal ve yarım fincan dövülmüş yulaf karıştırarak yüzünüze uygulayın ve 15 dakika bekleyiniz. Sonrasında ılık su ile yüzünüzü temizleyin. Cildinizde yumuşaklık hissini fark edeceksiniz.

Nemlendirici Maskeler

Nemlendirici Maskeler
4: Meyve

Bazı meyvelerde bulunan yüksek su oranına bağlı cilt üzerinde nemlendirme oldukça etkilidir. Örnek vermek gerekirse bir muzu iyi ezerek yüzüne uygulayın ve 10 dakika bekletin. Sonrasında su ile maskeyi yüzünüzden temizleyin.
5: Salatalık
Salata cildiniz için çok şaşırtıcı özelliklere sahiptir. Salata soyularak ezilir, gözleriniz için 2 dilim salata ayırın. Ezilen salata macun kıvamına gelince yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletin. Sonrasında yüzünüzü su ile temizleyin. Cildinizin nemlenmiş ve tazelenmiş olduğunu fark edeceksiniz.

Kırışıklıklar ve Göz Altı Halkalarına Karşı Yenileyici Maskeler

6: Gergin Yüz
Güzelliğiniz için etkili bir karışım. Yumurtanın beyazı ile iki çorba kaşığı balı karıştırınız. Hazırlanan karışımı yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekleyiniz. Sonrasında yüzünüzü yağsız süt ile temizleyiniz.
7: Gençlik ve Gül
Bu maske için 5-6 adet gül yaprağını eziniz ve macun kıvamına getiriniz. Hazırlanan maskeyi yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz. Sonrasında yüzünüzü su ile temizleyiniz. Sonucu fark edeceksiniz.
8: Yoğurt
Cilt üzerindeki kırışıklıklar herkesi rahatsız eder. Bir çay kaşığı rezene tohumu ve bir bardak yoğurdu beraber karıştırınız. Yüzünüze uygulayarak 15 dakika bekletiniz, sonrasında ılık su ile temizleyiniz. 

Sivilce, Akne ve Leke Maskeleri

9: Domates
Cildinizde sivilceler ve siyah noktalardan kurtulmak istiyorsanız tam size göre. Yarım domatesi cildinize koyun ve 10 dakika bekletiniz. Sonrasında ılık su ile cildinizi temizleyin, fakı göreceksiniz.
10: Limon
Bir çorba kaşığı limon ve bir çorba kaşığı balı beraber karıştırarak pamuk yardımı ile cildinize uygulayarak 15 dakika bekletiniz. Sonrasında maskeyi pamuk yardımı ile maden suyu ile temizleyin. Limonun cildinizden iyice temizlendiğine emin olun.

Uyarıcı Maskeler

11: Çilek
Cildiniz kuru mu? Cildinizi beslemek ve nemlendirmek mi istiyorsunuz? O zaman birkaç adet çileği ezerek bal ile karıştıralım. Yüze uygulayarak 15 dakika bekletelim. Sonrasında su ile temizleyiniz, farkı hissedeceksiniz.

12: Besleyici Krem
Bir çorba kaşığı maden suyu, bir çorba kaşığı yoğurt, bir çorba kaşığı bal ve sütü karıştırarak yüz hatlarına pamukla uygulanarak 15 dakika bekletilir. Sonrasında bol su ile yıkanarak maske temizlenir. Farkı göreceksiniz..
Unutulmamalı ki cildiniz sağlığınızı yansıtır. Diri ve genç cilt için beslenme ve su tüketimi oldukça önemlidir. Alkol ve sigaradan uzak durmalısınız.