Düşük Tansiyon Nedir, Çeşitleri ve Sebepleri

Tansiyonun normal değer aralığı 120 / 80’dir. Şayet tansiyonunuz 90 / 60 değerinin altına düşerse tansiyonunuz düşük demektir. Ancak bu kesinlikle sağlığınız ile ilgili bir tehdit bulunduğu anlamına gelmemektedir.

Düşük Tansiyon Nedir, Çeşitleri ve Sebepleri
Düşük Tansiyon Nedir, Çeşitleri ve Sebepleri

Tıpta hipotansiyon olarak isimlendirilen düşük tansiyon henüz tespit edilmemiş farklı bir sağlık sorununun habercisi olabilmektedir. Burada önemli olan nokta tansiyonu düşük kabul edilen değerlerde görülen ve bununla alakalı hiçbir sorun yaşamadan yaşantısına gayet sağlıklı olarak devam eden bireyler de bulunmaktadır. Yani tansiyonun vücut için bir mesele olup olmadığını yalnız yine vücudun vermiş olduğu sinyallerden anlamak mümkündür. Sersemlik hissi, baş dönmesi, bulantı, nefes almakta güçlük, göz kararması, yüz renginin solması ve halsizlik gibi belirtiler tansiyonun soruna sebep olabilecek kadar düştüğüne işaret edebilir.

Bazı durumlarda örneği kötü bir haber alındığında ya da uzun süreli açlık yaşandığında tansiyonun neden düştüğü bellidir ve bu tarz tansiyon oynamaların hemen herkesin başına gelebilmektedir. Ancak tansiyonunuz oldukça sık düşüyor ve belirtiler de oldukça sık aralıklar ile tekrarlıyorsa sebebinin mutlaka araştırılması gerekmektedir. Düşük tansiyonun sebepleri bir takım kalp rahatsızlıklarından, vitamin eksikliğine, kansızlığa ya da vücudun susuz kalmasına dek uzanabilmektedir.

Düşük Tansiyon Nedir?

Tansiyonun normal değer aralığı 120 / 80’dir. Şayet tansiyonunuz 90 / 60 değerinin altına düşerse tansiyonunuz düşük demektir. Ancak bu kesinlikle sağlığınız ile ilgili bir tehdit bulunduğu anlamına gelmemektedir. Çünkü birçok kişinin değerleri bahsi geçen değerlerin altında olmasına rağmen yaşamlarına gayet sağlıklı olarak devam edebilmektedirler. Tansiyon düşüklüğünün tehlikeli olup olmadığı ancak farklı şikayetlerin oluşması ile anlaşılabilmektedir. Anormal kalp atışları, bayılma ve kansızlık gibi belirtiler görüldüğünde tansiyon düşüklüğü ile alakalı tedbir alınması gerekmektedir.

Tansiyon düştüğünde vücuttaki kan akışı organlara yeteri kadar besin ve oksijen taşıyamaz. Bu durum nedeni ile bireyler bilinç kaybı yaşayabilir hatta ciddi seviyede tansiyon düşüklüğü yaşayan bazı kimseler de şok ya da inme de meydana gelebilmektedir. Yüksek tansiyon tedavisi için kullanılan ilaçların düşük tansiyona yol açması da olasılıklar dahilindedir.

Düşük Tansiyon Çeşitleri

Ortostatik Hipotansiyon

Kronik olarak ve sürekli tansiyonu düşük kişiler çoğunlukla oturur ya da uzanır pozisyondan ayağa kalktıklarında baygınlık hissi ve sersemleme yaşar. Kişilerin rengi solabilir ve mideleri bulanabilir. Genel olarak tansiyonu düzenlemek ile görevli sinirlerde meydana gelen problemlerden ötürü meydana gelir ve uzun dönemdir şeker hastası olan bireylerde daha sık görülür.

Nörojenik Hipotansiyon

Belirtileri ortostatik hipotansiyon ile benzerlikler gösteren nörojenik hipotansiyonda genel olarak uzun süre ayakta durmanın ardından veya korkutucu, üzücü ya da hoş olmayan bir tecrübe yaşamalarının ardından meydana çıkar.

düşük tansiyon

Düşük Tansiyon Sebepleri

Hava sıcaklığı, yaş, stres gibi tansiyon düşüklüğüne sebebiyet veren birçok etken bulunmaktadır. Uzun dönem yatakta kalmak da tansiyonda geçici süreliğine düşüklüğe sebep olabilmektedir.

Sersemlemeye sebep olan tansiyon düşmesi en sık kullanılan ilaçlara veya vücudun susuz kalmasına bağlıdır. Tansiyonunuz düştüğünde su içmek çare olmadıysa veya kullandığınız ilaçların yan etkisinden kuşkulanıyorsanız mutlaka bir doktora başvurmalısınız.

Genel Olarak Tansiyonun Düşmesine Sebep Olan Tıbbi Durumlar:

 • Sıcak çarpması, az su içme, ishal ve spor gibi sebepler ile vücudun susuz kalması,
 • Gebelik
 • Yetersiz Beslenme
 • Kalp, tansiyon ve idrar söktürücü ilaçlar, andidepresanlar,
 • Korku, kaygı ve stres
 • Adrenal yetmezlik, diyabet ve tiroit sorunları gibi hormonal sorunlar
 • Kalp yetmezliği, anormal kalp ritmi, kalp kapakçıkları sorunları ve kan damarlarının genişlemesi gibi kalp rahatsızlıkları,
 • Anemi ( Kansızlık )
 • Parkinson gibi merkezi sinir sistemi rahatsızlıkları
 • Ciddi Enfeksiyonlar
 • Karaciğer hastalığı
 • Kanama, kan kaybı
 • Yeme bozuklukları
 • Alerjik reaksiyon

Her yaş grubunda görülebilen düşük tansiyon tedavisi düşmeye sebep olan faktöre göre farklılık gösterir. Bu nedenle mutlaka doktora müracaat etmek gereklidir.