Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem ağrıları genellikle yaşlılıkta görülen hemen hemen herkesin başına gelebilecek hastalıktır. Aşırı kilo, düzensiz spor aktiviteleri, kaza ve çeşitli hastalıklar eklem ağrılarına yol açabilmektedir.

Eklem Ağrıları Belirtileri ve Tedavisi

Eklem Ağrıları Neden Olur

Eklem ağrıları genellikle yaşlılıkta görülen hemen hemen herkesin başına gelebilecek hastalıktır. Aşırı kilo, düzensiz spor aktiviteleri, kaza ve çeşitli hastalıklar eklem ağrılarına yol açabilmektedir. Eklem ağrıları yetişkinlik dönemi sonları ve yaşlılık başlarında daha çok görülmektedir, araştırmalara göre her on yaşlıdan sekizinde görülen eklem ağrıları yetişkinde dört çocuklarda ise her on kişiden birinde görülmektedir.

Eklem Ağrıları Sebepleri

Eklem ağrıları sebepleri ise kireçlenme, romatizma, tendi hit, kesecik iltihabı, septik artrit, gut hastalığı ve yaralanmalardır. Bunlardan ilki olan kireçlenme eklem ağrılarına yol açan en büyük nedendir, ilerleyen yaşla birlikte eklemlere binen baskının oluşturduğu deformasyonlardır.

Kireçlenmenin en önemli nedeni ise kalsiyum eksikliğidir. Kireçlenmenin en çok görüldüğü yerler diz kalça eklemi ve omurgalar arasındaki eklemlerdir. Romatizma ise kol ve bacak eklemlerinde görülen ağrılara veya sızılara denir. Romatizma erkeklerden çok kadınlarda daha fazla rastlanan bir hastalıktır.

Romatizma genelde yağmurdan önceki olunan durumlarda görülür.

Romatizma Hastalığının Belirtileri

Tendi hit kemikleri kaslarla tutan kordon şeklindeki kalın liflerdir. İp şekline benzen bu yapılar, kasılan kasların bağlı olduğu kemik ve eklemleri hareketini sağlar.

Tendonların aşırı zedelenmesine veya iltihaplanmasına “tendihit” adı verilir. Tendihit vücudumuzda en çok omuz, dirsek, el ve ayak bileği kalça diz gibi tendonların olduğu her yerde görmek mümkündür. Tendihit kırk yaş erkeklerde daha fazla görülen bir hastalıktır. Kesecik iltihabı ise diğer bir adıyla bursittir.

Eklem bölgelerinde ağır şişlikler olarak görülür. Bu sistem tam olarak nedeni bilinmemekle birlikte çocuk ve yetişkin insanlarda neredeyse aynı oranda görülmektedir. Sepik artrit ise eklemlerde şişme ve ödemle birlikte oluşan bir durumdur. Septik artrit en önemli nedeni bakterilerdir.

Bakteriler genellikle eklem bölgelerinde enfeksiyon oluştururlar. Kan yoluyla da bulaşabilen enfeksiyon eklem hasarı ve bazı ortak sorunlara yol açar. Gut hastalığı, genellikle tarak parmak kemiği bölgesinde görülen eklem ağrılarıdır. Gut hastalığına kanda ürik asitin yükselmesi sebebiyet vermektedir.
Gut hastalığına düzensiz beslenme, genetik yatkınlık ve ürik asit fazlalığı da yol açmaktadır. Yaralanmalar ise herkesin bileceği gibi eklem kemiklerinin olduğu bölgelerde oluşan kanamalar veya iltihaplanmadır. Yaralanmaya akla gelebilecek her şey sebep olmaktadır. Yaralanma yaşlılara göre küçük çocuklarda daha fazla rastlanır.

eklem ağrıları

Eklem Ağrıları Belirtileri

  • Sertleşme
  • Eklem Ağrısı
  • Eklem Şişkinlik
  • Hareket Güçlükleri

Eklem Ağrıları Tedavisi

Eklem ağrıları hayatımız her döneminde meydana gelebileceği gibi her döneminde de tedavisi olmaktadır. Eklem ağrılarına bu kadar çok sebep olabilecek etken varken kendimize çok dikkat etmeliyiz. Eklem ağrıları tedavisi için hemen bir doktora başvurmalı ve kendimize çok ama çok iyi bakmalıyız. Doktor gerekli testler önerebilir, testler sonucu ilaç, akupuntur yada kaplıca tedavisi önerebilir.

Eklem Ağrıları Hangi Bölüm

Eklem ağrıları için öncelikle ortopedi bölümüne başvurulmalıdır. Yapılacak testler sonucu doktorunuz ilgili bölümlere sevk edebilir.