Eklenti şekerlerin zararları

Araştırmalara göre günlük tüketilmesi gereken şeker  oranı enerji ihtiyacının %5 geçmemesi gereklidir.

Eklenti şekerlerin zararları

Eklenti şeker nedir

Gıdalara sonradan eklenen ve sağlığa faydalı olmayan şeker maddesine eklenti şeker denir. Araştırmalara göre günlük tüketilmesi gereken şeker  oranı enerji ihtiyacının %5 geçmemesi gereklidir.

Günümüzde hazır gıdalara eklenen eklenti şekerler yüzünden %5 oran fazla şekilde aşılmaktadır. Uzmanların görüşlerine göre vücuda alınan şeker sağlığı kötü yönde etkilediği yönünde. Eklenti şekerler birçok hazır gıdalarda kullanılmaktadır. Sağlıklı bir yaşam için eklenti şekerli gıdalardan uzak durmamız gereklidir.

Eklenti şekerin zararları

 • Şeker İştah Açmakta
  Şeker, beyin üzerinde ödül merkezini uyarır ve bağımlılığa sevk eder. Şeker tüketimi kilo alımı tip 2 diyaber ve kalp sorunlarına yol açabilir.
   
 • Depresyon Sebebi Olabilir
  Araştırmalara göre aşırı şeker tüketimi ve hazır gıda tüketen bireylerde depresyon görülmekte olup tüketmeyen gruba göre %40 daha fazla orandadır.
   
 • Karaciğer Yağlanması Yapabilir
  Aşırı şeker tüketimi yağlanmaya sebep olmakla birlikte iç organlarımızda yağlanma yapabilir. Karaciğer yağlanmasının başlıca sebepleri arasında şeker tüketimi ve alkol gelmektedir.
   
 • Diyabet
  Aşırı şeker tüketimi diyabet hastalığına davetiye çıkarabilir. Aşırı şeker tüketimi, kilo kalori ve yağlanma sebebiyet verir. Şeker tüketimi yükseldikçe insülin direnci bozulur ve diyabete sebep olabilir.