Emziren Var Emziremeyen Var

Emzirmek ile ilgili eleştiri yapmadan önce toplumun emzirmenin doğal bişi olduğunu benimsemesi lazım bence önce. Bizi gizli saklı buz gibi emzirme odalarında emzirmek zorunda bırakmaması lazım.

Emziren Var Emziremeyen Var
Emziren Var Emziremeyen Var

Emziren Anneler Dikkatine

Gündem emzirmek iken ben de bi kaç bir şey karalamak istedim. 

Fotoğrafların birinde Ali yi birinde Eda yı biberon ile görüyorsunuz . Ali nin tek biberonla fotosu ve minicikken (17 günlük) ; Eda kazık kadar olmuş :) Ali paşa 2550 gr doğmuş olmasına rağmen küveze girmedi ve küçücük doğmasına rağmen doktoru bile hayrete düşürerek doğar doğmaz emmeye başladı. 

Eda ise 2920 doğdu ama solunum sıkıntısı çekti ve doğar doğmaz küveze girdi. İlk 6-7 saatini küvezde geçirdi ve ememedi. Süt vardı ama doğar doğmaz emmediği için sarılık oldu. ( abo uyuşmazlığı vardı ama Ali de de vardı ve sarılığa etkisi olmadı) Sarılık öyle hemen de geçmedi. Hastanede 1 gece fazla kaldık. Sonra çıktık ama yine sarılık yükseldi, gidip bi gece daha yattık. Yine de emmeyi başardı yavrum.

Sonra da bronşit oldu ve 3 gece daha hastanede yattık. Bu kadar stres sütün azalmasına sebep oldu. Yetmedi şimdi de kalça çıkığı tedavisi görüyor . Yine emiyor ama süt yeterli gelmiyor gibi geliyor bana ve her şey psikolojik bana göre, mama veriyorum kendisine. 

Aslında burada mama vermeyi övmeyeceğim. Benim sütüm her iki gebeliğimde de daha hamile iken geldi. Genetik mi, yoksa doktorumun öğütlerini dinleyip gebelikte yaptıklarım mı sağladı bunu bilemiyorum. Süt yok diye bir şey olduğuna pek inanan biri değilim. 4 litre su, düzenli beslenme, ten tene temas ile sütün geleceğine ve artacağına inanıyorum. Still tee ve actamil de destekleyici şeyler. Ama emzirmek istememek de olabilir , İnanın o psikolojiyi de anlayabiliyorum. 

emziren anneler

Emzirmek ile ilgili eleştiri yapmadan önce toplumun emzirmenin doğal bir şey olduğunu benimsemesi lazım bence önce. Bizi gizli saklı buz gibi emzirme odalarında emzirmek zorunda bırakmaması lazım. Kadınlara o rahatlığı toplumun vermesi lazım. Mesela benim burda mama emerken değil emzirirken fotoğraflarını paylaşmayı tercih edebilmem lazım. Toplumda ayıp birşeymiş gibi olan algı yıkılmadıkça, anneleri eleştirmek kimseye düşmez . 

Emzirebiliyorsanız emzirin, ama olmuyorsa da dünyanın sonu değil. Herkes ana, emzirmek bi ölçüt değil. Emse de , mama da yese hepsi bir şekilde büyüyor.