Ergen çocukların beslenme yanlışı hangileridir?

Bu tarz gıdalar tüketen ergen çocuklar, ara öğünleri atlamak, su içmemek gibi beslenme yanlışlıkları çok rastlanır.

Ergen çocukların beslenme yanlışı hangileridir?

Ergenlik Dönemi ve Beslenme Yanlışları

Ergenlik çağındaki çocukların özellikle reklamların etkisi ile kolay ulaşılan fakat besleyici değerinin az olmasının yanında yüksek kalorili gıdalara ilgi duymaktadırlar.Bu tarz besinlerde yağ ve şeker oranları yüksektir, vitamin ve mineral çok az içermektedir. Örnek; fast food, gazlı içecekler ve çikolatalar

Bunları çevresindeki arkadaşları ile tüketenlerin sosyalleşme adına bir araç olarak görmektedir. Bu tarz besinleri almak için aile bireylerine baskı kurabilirler. Bu tarz gıdalar tüketen ergen çocuklar, ara öğünleri atlamak, su içmemek gibi beslenme yanlışlıkları çok rastlanır. Bu tarz beslenme hızlı kilo almalarına sebep olurken ileride olaşacak kronik bir hastalığa da davetiye çıkarmaktadır.

Bu besinleri yasaklamak yanlış bir davranış biçimidir, aileler bu tarz besinleri kontrollü şekilde tüketmeleri konusunda yardımcı olmalıdır. Aksine yasaklamak ters bir etki yaratabilir. Bu etki sonucunda gizli ve denetimsiz olarak tüketmelerine yol açabilir.Yasaklamanın gizli ve denetimsiz tüketimi doğuracağını aklınızdan çıkarmayınız.