Ergenlik döneminde uzak durulması gereken besinler hangileridir?

Ergenlik dönemlerinde bu besinlere karşı duydukları ilgi gerçekte tüketmesi gereken ana besinlerden mahrum etmektedir.

Ergenlik döneminde uzak durulması gereken besinler hangileridir?

Ergenlik Dönemi ve Beslenme

Ergenlik dönemindeki çocuklar yağlı ve şekerli yiyeceklere çok yatkındırlar.
Bu tarz besinlerin besleyici değerleri düşük ve olumsuz etkileri mevcuttur. Günümüzde her türlü besine şeker katıldığını göz önüne alırsak bunların ileriki dönemlerde sağlığını etkileyebilecek olması düşünüldüğünde, bu tarz besinlerin çocukların hayatından uzak tutulması önem teşkil eder.

Ergenlik dönemlerinde bu besinlere karşı duydukları ilgi gerçekte tüketmesi gereken ana besinlerden mahrum etmektedir. Yetersiz ve dengesiz karbonhidrata bağlı bir şekilde beslenirler. Bu nedenle performans kaybı ve obeziteye yatkın hale gelebilirler.

Dengeli beslenmede özelikle ergenlik döneminde çocukların karbonhidrat, yağ, vitamin ve proteini dengeli oranlarda alması gereklidir. Çocukların fast food beslenmleri, gazlı içecekler tüketmesi, katkı maddeli besinler tüketmesi yüzünden vücut gelişimleri için önemli olan protein, vitamin ve minerallardan oldukça mahrum kalırlar.
Çocuklar için tehlike işareti olan bu durumda anne ve babalara büyük iş düşüyor. Ayaküstü beslenmeler kısıtlanarak takip altına alınmalıdır. Şekerli besin ve içeceklerden uzak durulmalıdır.