Ertesi Gün Hapı Nedir - Nasıl Kullanılır?

Ertesi gün hapları, korunmasız ilişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Hap ne kadar kısa sürede alınırsa, etkiside o kadar etkili olmaktadır. Adet döneminde olmanız durumunda ertesi gün hapı kullanılabilir. 

Ertesi Gün Hapı Nedir - Nasıl Kullanılır?

Korunmasız ilişki sonrası, prezervatif yırtılması vb. durumlar sonucu gebeliği önlemek için ertesi gün hapı kullanılmaktadır. 

Ertesi gün hapları

Ertesi gün hapları, korunmasız ilişkiden sonra 72 saat içerisinde kullanılmalıdır. Hap ne kadar kısa sürede alınırsa, etkiside o kadar etkili olmaktadır. Adet döneminde olmanız durumunda ertesi gün hapı kullanılabilir. 

Ertesi gün hapları ne kadar etkilidir?

Ertesi gün haplarının  koruma oranları %70 ile %90 aralığında değişkenlik gösterebilir. Bu haplarının kullanım sonucunda hamile kalma riskiniz olabilir. Hap kısa sürede alınırsa koruyucu özelliği artmaktadır. Ayrıca bu haplar o kadar da masum değillerdir. Bu hapların kullanımı sonucunda gebe kalan kişiler mevcuttur. Adet gecikmesi yaşanırsa mutlaka hamilelik testini uygulamalısınız. Ertesi gün hapları gebeliğin yaşanmaması ve gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Ertesi gün hapları doğum kontrol yöntemi değildir. Sık kullanılması ilerleyen dönemlerde sorunlara neden olabilir.

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır

Ertesi gün hapı ne zaman kullanılır?

•    Cinsel ilişkide korunma yönteminde sorun yaşanması durumunda,
•    Cinsel ilişkide prezervatifin yırtılması durumunda,
•    Cinsel ilişkide spiralin yerinden oynaması durumunda,
•    Doğum kontrol hapını almayı unutulması durumunda,
•    Tecavüz durumlarında.
Bu tarz durumlarda ertesi gün hapı gerekli ise alınabilir.

Ertesi gün hapını ne zaman kullanmalıyım?

Cinsel ilişki sırasında yaşanan korunma yöntemlerinde problem çıkması durumunda ertesi gün hapı kullanılabilir. Hap ne kadar erken zamanda alınırsa etkisi daha da artmaktadır. Cinsel ilişki sonrası 72 saat içerisinde alınmalıdır.  

Ertesi gün hapını 72 saat sonra aldım. Hamile kalır mıyım?

Ne yazık ki bu sorunun cevabı yoktur. Ertesi gün hapının etkinliği cinsel ilişkiden sonra ne kadar erken alınırsa, risk o kadar azalmaktadır.

Ertesi gün hapı hamileliği kesin engeller mi

Ertesi gün hapı hamileliği kesin engeller mi?

Araştırmalara göre ertesi günü haplarının koruyucu özelliği %70 civarı hamilelikten koruduğunu göstermiştir.Bu korunma oranını yakalamak için hapların doğru şekilde kullanılması çok önemlidir.

Ertesi gün hapları nasıl kullanılmalıdır?

Cinsel ilişki sonrası ertesi gün hapları, oldukça kısa sürede kullanılmalıdır. En geç 72 saat içerisinde hap alınmalıdır. Fakat hapı aldıktan 3 saat içerisinde kusma olması durumunda; doktorunuza danışarak tekrar kullanılması gerekebilir.

Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir?

Bu hapların kullanımı herkes için aynı olmayabilir. İçerisindeki kimyasallar alerjik durumlara neden olabilir. İlaç kullanan kişilerde ertesi gün hapı kullanılırsa etkileşim olabilir.
Ertesi gün hapı kullanan kişilerde görülen belirtiler,
•    Halsizlik
•    Karın ağrısı
•    Göğüslerde hassasiyet
•    Baş ağrısı
•    Kanama
•    Mide Bulantısı
•    Baş Dönmesi
Bu belirtiler kullanım sonrası 3-4 gün süresince görülebilir. Bir diğer yan etkisi ise beklenen tarihte adet olmaması birkaç gün gecikmesidir. Bu tarih gecikmesi daha uzun olursa mutlaka gebelik testi uygulamalısınız.

Ertesi gün haplarının yan etkileri nelerdir

Ertesi gün hapı kullanımı sonucu kanama olmaması, hamilelik belirtisi midir?

Ertesi gün hapı kullandıktan sonra oluşan kanamalar genellikle ilacın yan etkisidir. Bu tarz yan etkiler her kadında görülmeyebilir. Ertesi gün hapı kullanımı sonucu kanama olmaz ise hamile olduğunuz anlamı taşımaz. Kanama ilaç yan etkisidir ve hamilelikten bağımsızdır.

Ertesi gün hapı ayda kaç kere kullanılabilir?

Ertesi gün hapları sık kullanılan ilaç değildir. Bu haplar hamilelikten büyük oranda koruma sağlaması masum haplar olduğu anlamını taşımaz. Sadece gerekli durumlarda kullanılmalıdır. Yıl boyunca 2 veya 3 ertesi gün hapı kullanılması sakıncalıdır. Doğum kontrol yöntemi olarak düşünceniz var ise doğum kontrol haplarını tercih etmelisiniz.  Ertesi gün haplarının sık kullanılması durumunda; vücuda aşırı hormon takviyesi sağlamış olursunuz. Aşırı hormon takviyesi adetlerinizde düzensizliklere yol açar.