Gastrit Hastalarının Beslenme Şekli

Pişirme teknikleri, besinler ve baharatlar gastrit için önem teşkil eder. Acı ve baharatlı besinler gastrit şikayetlerinin çoğalmasına neden olur.

Gastrit Hastalarının Beslenme Şekli

Gastrit Nedir

Midede oluşan inflamatuarı (iltihabi-yangınsal) duruma gastrit denmektedir.  Stres, tahriş veya bakteriyel enfeksiyona bağlı gelişebilir.
Baharatlı, acı besinler, alkol ve sigara ayrıca stres gastrite neden olabilir.

Beslenme düzenine göre gastrit kontrol altına alınmaktadır. Pişirme teknikleri, besinler ve baharatlar gastrit için önem teşkil eder. Acı ve baharatlı besinler gastrit şikayetlerinin çoğalmasına neden olur.

Gastrit beslenme önerileri

Yeşil yapraklı sebzeler;  Buharda pişirilen, ızgara edilerek veya az yağlı pişirilen sebzeler tercih edilmelidir.
Yeşil yapraklı sebzeler antioksidan açısından zengin besinlerdir, ayrıca gastrit tedavisinde çok önemlidir.

Sıcak ve Soğuk içecekler- besinler ; Aşırı sıcak ve aşırı soğuk besinler mide duvarını tahriş etmesi nedeniyle uzak durulmalıdır. 

Yağ oranı az olan  proteinler; Proteinler hücre üzerinde onarıcı ve enerji verme özelliği olduğundan muhakkak tüketilmelidir. Fakat seçilen proteinler mide ve sindirimi zorlayacak yağlı besinler tercih edilmemelidir. Yağ oranı az et, balık, tavuk ve süt ürünleri tüketilmelidir.

Yiyecekleri çiğnemek; Dengeli ve yeterli beslenme gastrit semptomlarını düzeltmektedir, yemekleri tüketirken az ve iyi çiğneyerek  tüketmeliyiz. Uzak 

Uzak Durulması Gereken Besinler

Alkol ve kafeinli içecekler; Kafein içeren içecekler ve alkol mide yüzeyine zarar vererek tahriş yaratabilir.

Baharatlar ve bazı sebze- meyveler; Acı, kırmızı ve karabiber gastrit durumunu yükseltir. Ayrıca portakal, mandalina ve domates bulunan sitrit asit gastriti şiddetlendirebilir.

Aşırı yağ tüketimi; Yüksek yağda kızartılan besinler ve trans yağ içeren besinler asit ürettiğinden dolayı mide mukozasına zarar verebilir.