Genç Kalmak İçin Öneriler

Düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, sürekli ilaç kullanımı, spordan uzak hayat ve stres yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerdir.

Genç Kalmak İçin Öneriler

Genç Kalmak

Düzensiz beslenme, uyku bozuklukları, sürekli ilaç kullanımı, spordan uzak hayat ve stres yaşlanma sürecini hızlandıran etkenlerdir. Fiziksel ve iç yaşlanmayı yavaşlatmak için alışkanlıklarımızı değiştirmeliyiz.

Sağlık ve kozmetik sektörleri yaşlanmaya yönelik çalışmalarına devam ediyorlar. Fakat sağlıklı yaşlanma süreci için tek yapmamız gereken alışkanlıklarımızı değiştirmektir.

Genç kalmak için yapılması gerekenler

İnsan vücudunun en büyük düşmanı stres! Stres adrenalin hormonunu tetikleyerek vücudumuzun cilt kaslarına savaş açmasına neden olur.
Eğer ki stresi hayatımızdan çıkaramıyorsak etkilerini azaltacak şekilde kendimizi programlamalıyız. İş stresi, trafik, zamansızlık gibi durumlar ile baş etme durumunda olmalıyız.  Özellikle her zaman her şeyi yapabilirim veya yetişebilirim düşüncesinden çıkmalıyız.
Stres yaşlanmanın en belirgin nedenidir, aynı zamanda bağışıklık sistemimizi zayıflatır.

Egzersizi Eksik Etmeyin

Erken yaşlanmak istemiyorsak egzersiz ve sporu eksik etmeyin! Cildimizin en temel ihtiyacı oksijendir, oksijen ise spor ile alımı artar.
Aynı zamanda spor ile beraber vücuttan atılan ter bizleri toksitlerden arındırır ve cildimizin daha sağlıklı görünmesini sağlar. Spor ve egzersizin fazlasıda zararlıdır. Fazla yorulmak hormon dengelerini bozabilir, cildin yıpranmasına neden olabilir.

Bol Bol Su İçin!

Sıvı ve su tüketimi dikkat etmemiz gereken bir konudur. Oksijen kadar su cilt için vazgeçilmezdir. Toksitleri atarken sudan yararlanılır.  Ter ile attığımız toksinler vücudumuzda su ihtiyacı doğurur. Su tüketimi erken yaşlanma için çok önemlidir.

Beyazlardan Uzak Durun!

Şeker tüketimi kollejenlere zarar verir. Şeker antioksidanların nötralize olmasına sebebiyet verir, yaşlanma sürecinize hız verir. Pirinç, tuz, beyaz ekmek gibi besinleri hayatınızdan çıkarmanız gereklidir, bunun yerine sebze ve meyvelara yönelmeniz gereklidir. Yeşil çay’da vücuttaki toksinleri atmakta başarılıdır. 

Uyku Düzeni!

Dinlenmek ve istirahat etmek erken yaşlanmayı azaltır. Uykunuzu almak çok önemlidir, uyku sırasında vücudumuz için kollejan ve elastin üretilir, cildimiz için gereken bileşenlerdir. Günde 7-9 saat ideal uyku düzenidir. Aksi durumunda yorgunluk kaynaklı kırışıklar oluşabilir.