Grip Olan Emziren Anne Ne Yapmalı

Bebeklerinizi emzirirken grip hastalığına yakalandıysanız acaba bebeğime geçer mi düşüncesi akla gelmektedir.

Grip Olan Emziren Anne Ne Yapmalı

Emzirme döneminde grip

Bebeklerinizi emzirirken grip hastalığına yakalandıysanız acaba bebeğime geçer mi düşüncesi akla gelmektedir.
Genelde doktorlarımızın cevabı aynıdır, emzirmeye devam edin fakat bazı noktalar dikkat etmek gereklidir.
Hastalıklar kış aylarında yoğunlaşır, bu dönemlerde grip ile baş etmek gereklidir. Endişe sahibi insanların başında anneler gelmektedir.
Grip olduğum zaman emzirmeye bırakmalımıyım? Grip olduğumda bu virus bebeğimide geçermi? sorularını sorarız kendimize.
Fakat doktorlarımızın ortak düşüncesi grip olduğumuzda bebeğimizi daha çok emzirmeliyiz. Çünkü anne sütünde grip virusü ile savaşmaya hazır antikorlar mevcuttur.
Emzirmeyi durdurmak bu savaşda bebeğinizi yalnız bırakmaktadır.
Grip olduğunuz zaman bazı dikkat etmeniz gereken noktalar

Grip olan emziren anne

  • Grip Hastalığı Boyunca Maske Kullanın

Kış aylarında çıkan grip virusu solunum, öksürük ve hapşırık yolu ile bulaştırılır. Bebeğinizi emzirirken nefesinizi ona doğru vermeyiniz. Grip hastalığınızın aile bireylerine bulaştırmamak için maske kullanınız. 

  • El Temizliğine Önem Verin

Grip virusü eller ile bulaşmada önemli rol oynar, bu yüzden maskenize dokunduktan sonra ellerinizi yıkamanız önem kazanır.

  • Sık Sık Odayı Havalandırın

Hastalığınız süresince nefes, öksürük ve hapşırık ile hava ortamına bulaşan virusler gün boyu ortamda asılı kalabilir, buda hastalığın diğer aile bireylerine bulaşmasına neden olabilir.
Bebeğinizin bağışıklık sistemi gelişmediği için riskli konuma gelebilir. Bu yüzden evinizde odalarınızı sıkk sık havalandırmanız ayrıca temiz havanın odalarınıza girmesine izin vermelisiniz.

  • Doktorunuza Tedavi Olun

Anneler genellikle, virusun tedavisi için kullanılan ilaçların bebeğe geçeceği telaşı ile ilaçlarını kullanmazlar. Doktorunuza hastalığınızı kontrol olarak en kısa sürede tedavi başlamanız bebeğinize geçme riskini düşürecektir.

  • Gripken Sevmeyin, Sevdirmeyin

Grip virüsü hava yolu ve etkileşim ile bulaştığından dolayı, çocuğunuza  çok fazla yaklaşmamaya özen gösterin ve aynı şekilde aile dostlarınıza güzel bir dille fazla temas etmemelerini istemelisiniz.

  • Beslenmenize Dikkat Edin

Hastalığa karşı ilk direnç bağışıklık sistemidir, Bağışıklık sisteminin ilk kuralı sağlıklı ve dengeli beslenmektir. Hastalığı kolay atlatmak isterseniz beslenmeniz önem kazanır.
Taze sebze ve meyveler tüketmeliyiz, Proteinden zengin besinleri soframızdan eksik etmemeliyiz.

  • Sıvı Tüketimi

Anne emzirme döneminde süt verdiği için her zaman sıvıya proteine vitamine ihtiyaç duymaktadır. Grip hastalığında ise sıvıya daha çok ihtiyaç duymaktadır. Su tüketimi vücut direncini toplamak için önemlidir. 

  • Uyku Düzeni

Hastalık boyunca düzenli istirahat hastalığın daha kısa sürede geçmesi için bir adımdır, bol bol istirahat etmelisiniz.