Halüsinasyon Nedir, Neden Görülür, Çeşitleri ?

Halüsinasyon zihin dışında görülen gerçek ile var olmayan şeylerin görülmesi, tatması, koklaması, hissetmesi olayına denilmektedir, Halüsinasyonlar altta yatan bir çok nedeni olabilir.

Halüsinasyon Nedir, Neden Görülür, Çeşitleri ?

Halüsinasyon zihin dışında görülen gerçek ile var olmayan şeylerin görülmesi, tatması, koklaması, hissetmesi olayına denilmektedir. Halüsinasyonlar altta yatan bir çok nedeni olabilir. Akıl sağlığı problemleri, Parkinson hastalığı gibi halüsinasyona sebep olabilir. 

Halüsinasyon Çeşitleri

 

 • Tat : Yediğiniz veya içtiğiniz şeyin tadı olduğunu hissedebilirsiniz.
 • Koku : Etrafınızda bir koku hissedebilirsiniz, bu kokunun kendi vücudunuzdan geldiğini düşünürsünüz.
 • Ses : Aklınıza içeriden ve dışarıdan bazı sesler geldiğini düşünürsünüz.
 • Hissetme : Bu tür halüsinasyon çeşitlerine tatkil halüsinasyon denilmektedir. Çevrenizde kimse olmadığı  durumlarda vücudunuzda bir şeylerin gezdiğini veya gerçeklik ile alakası olmayan  hava esintisinin geldiğini düşünebilirsiniz. 

Halüsinasyon Sebepleri

 

 • Epilepsi : Epilepsi nöbetleri ile beraber görülen halüsinasyon riski yüksektir. Epilepsi nöbeti geçirirken beynin hangi yönde etkilenmesi halüsinasyonunda degişiklik göstermesine sebep olabilir.
 • Migren : Migren hastaları genelde aura diye tarif edilen bir halüsinasyon görmektedirler. Genelde Hilal şkeline benzer ve ışık şeklinde görülebilir.
 • Charles Bonnet Sendromu : Bu tarz halüsinasyon sebepleri glokom, makula, ve katarakt  gibi göz sorunlarından ortaya çıkabilir. Hasta başta halüsinasyon olduğunu fark etmez fakat sonrasında gerçek olmadığını anlar.
 • Beyin Tümörü : Tümörün beynin hangi noktasında olmasına göre değişkenlik gösterebilir. Tümör göz bölgesine yakınsa gerçek dışı ışıklar görebilir veya tümör diğer bölgelerde ise koku ve tat şeklinde halüsinasyonlar görebilir.
 • Alzheimer : Bu hastalık beyinde hasar yol açması nedeniyle halüsinasyon görülmesine neden olur.
 • Parkinson : Parkinson hastalarının yarısına yakın gerçek dışı halüsinasyonlar görebilir.
 • Uyuşturucu : Bazı ilaçların etkisi ile kokain, ekstazi, amfetamin ve LSD maddelerinden dolayı halüsinasyon görünebilir. 
 • Uykusuzluk : Almamız gereken uykuyu almadığımız zamanlarda halüsinasyonlar görülmesine sebep olabilir.
 • Diğer Sebepler : Aşırı yorgunluk ve bitkinlik durumlarında halüsinasyon görülebilir.

Halüsinasyon Tedavisi 


Hekiminiz öncelikle halüsinasyona sebep olan nedeni bulmaya çalışır. Geçmişinizi inceleyerek sizi fiziksel kontrol ederek size bazı sorular sorabilir. Problemlerinize yönelik bazı testler isteyebilir. Bu testlerin bazıları Elektroensefalogram veya EEG olabilir. Bu tarz testler beyninizdeki elektriksel durumları kontrol ve tespit eder. Bu testlere istinaden  bazen MRI (Manyetik Rezonans Görüntüleme) hekiminiz isteyebilir. Bu tarama mıknatıslar ve radyo frekansları ile vücudunuzun bir resmi ortaya çıkarılarak halüsinasyona sebep olabilecek tümör araştırılır.

 • Halüsinasyon Tedavi Yöntemleri  
 1. Alzheimer ve Şizofren rahatsızlıklarında ilaç tedavisi
 2. Epilepsi hastalığında nöbet engelleyici ilaç tedavisi
 3. Tümör radyasyon tedavisi ve ameliyat
 4. Migren’den kaynaklanan halüsinasyonlara yönelik ilaç tedavisi 

Halüsinasyon gören kişiler yalnız bırakılmamalıdır. Halüsinasyon gören kişi korku ve paranoya yaşamasından dolayı tehlike verici davranış ve hareketlere sebebiyet verebilir. Kişi ile vakit geçirin, yardımcı olun ve manevi desteğinizi eksik etmeyin.
Halüsinasyon tedavisi halüsinasyon nedenlerine bağlı değişkenlik gösterebilir.

Halüsinasyon Oluşumlarına Neden  Açıklamalar


Araştırmalara göre halüsinasyon oluşumlarının birçok nedeni vardır ve çok çeşitliliktedir.

 • Bilişsel Psikolog : Bu tarz halüsinasyonlar bilişsel süreç ve belirli üstbiliş noktalara vurgu yaparlar. Üstbilişi kişinin öğrenmeyi öğrenmesi durumudur. 
 • Freudyen Yaklaşım : Bu tarz halüsinasyon bilinç dışı istek ve arzuların bir yansıması olarak görülür. Kişi gerçek gibi görür fakat hisleri bilinç altından kaynaklanan ifade edilmeyen durum olabilir.
 • Biyolojik Psikilog : Beyinde oluşan hasarlar veya dengesizlikler sonucu halüsinasyonlar oluşur. Bu gruba dahil hastalar halüsinasyon nedeni ile ilgili en net açıklama yapan gruptur. 

Halüsinasyona sebep olan her durum doktorunuz tarafından detaylı araştırılır, yapılan testler sonucu sizin için en iyi tedavi yöntemi seçilir.