Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Sağlıklı bir bebek için gebeliğin tüm süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bilinçli şekilde hamilelik dönemini geçirmek önemlidir.

Hamilelik Belirtileri Ne Zaman Başlar

Hamilelik belirtileri ne zaman başlar

Sağlıklı bir bebek için gebeliğin tüm süreçleri hakkında bilgi sahibi olmak ve bilinçli şekilde hamilelik dönemini geçirmek önemlidir. Gebeliğin ilk haftasından doğum anına kadar zorlu bir süreçtir ve her anne adayının adım attığı ilk basamaktır. 

Gebeliğin İlk Belirtileri Nelerdir

Hamilelik sürecinin ilk belirtisi vücut tarafından verilmektedir. Anne adaylarına ilk belirti regl dönemindeki gecikme ile görülmektedir. Tabi her gecikme gebe olduğunuz anlamını da taşımaz. Hamile olduğunuzu düşünüyorsanız eczanelerden kolayca temin edilen gebelik testini uygulayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri Nelerdir;
•    Sık idrara çıkma
•    Gün içerisinde oluşan mide bulantıları
•    Regl döneminin gecikmesi
•    Kabızlık
•    Göğüslerde hassasiyet
•    Sık acıkma ve yemek isteği
•    Meme uçlarında koyulaşma ve damarlarda belirginleşme
•    Halsizlik ve Uyku Uyuma

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir

Hamileliğin İlk Belirtileri Nelerdir

Yukarıda belirtmiş olduğumuz belirtilerden biri veya birden fazlası görülüyorsa hamile kalma riski yüksektir. Gebelik testi pozitif çıkması durumunda en doğru ve sağlıklı yolu hekiminiz verecektir.

Gebelikte Adet Belirtileri Nelerdir

Hamilelik belirtilerinin en başında gelen adet gecikmesidir. Fakat unutulmaması gereken durum ise yorgunluk, stres, hastalık vb. birçok neden adet döneminin gecikmesine neden olabilir. Adet dönemi gerçekleşmesi gereken tarih, uzun bir süre gerçekleşmez ise hamilelik ihtimali dikkate alınmalıdır.

Sık Sık İdrara Çıkmak Hamilelik Belirtisi Olabilir mi

Sık sık tuvalet ihtiyacı birçok nedene bağlı olabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken nokta idrarın rengidir. Sık şekilde tuvalete gidiyorsanız ve idrarınız koyu sarı renkte ise, vücudunuz size gebelik belirtisi gösterebilir. Bu durum gebeliğiniz boyunca sürebilir veya birkaç ay içerisinde sonlanabilir.

Göğüslerde Dikkat Çeken Değişiklikler

Göğüslerde büyüme ve aşırı hassasiyet hamilelik belirtisi olabilir. Vücut içerisinde oluşan hormonsal değişimler nedeniyle göğüs uçlarında koyulaşma görülebilir.

Gebelik Döneminde Yapılan Tarama ve Testler

Hamilelik Belirtileri

Gebelikte Mide Bulantısı

Çoğunlukla sabah oluşan bulantı gebelik belirtisi olabilir, fakat bu bulantılar günün her saatinde meydana gelebilir.  Kimi anne adayları gebelik döneminde mide bulantısı yaşarken, kimisi de bulantı ile hiç karşılaşmaz. Mide bulantıları hamilelik belirtileri arasında yer alır.

Yemek Yeme İsteğinde Azalma ve Artma

Gebe kadınların çoğunda aşerme görülür. Yemek yeme isteğinde artma ve azalma olarak kendini gösterir. Bu durum hamilelik sürecinin ilk 3 ayında izlenmektedir. Sağlıklı gebelik için beslenme uzmanından destek almalısınız.

Kanamalarda Oluşan Değişiklik ve Artış

Erken dönem gebelik bulgularında görülen en net hamilelik belirtisidir. Halk dilinde “üstüne görme” olarak isimlendirilir.  Adet kanamasından farklıdır, lekelenme şeklinde izlenmektedir. Gebelik sürecinde kanamalarda farklılık hissediliyorsa, derhal doktorunuza başvurmalısınız.

Akıntı Olması Gebelik Belirtisi Olabilir mi

Kıvamlı ve açık renge sahip akıntı gebelik belirtileri arasında yer almaktadır. Döllenme evresindeki yumurta rahim duvarına tutunmaktadır. Bu nedenle kasık bölgesinde şişkinlik ve ağrı hissedilebilir. 

Hamilemiyim?

Yukarıda sizler için kısaca anlattığımız durumların birkaçına sahipseniz, yüksek ihtimal hamile olduğunuz anlamına gelir. Bu mucizevi dönemi sağlıklı şekilde geçirmek ve bebeğinizin sağlıklı gelişmesine yardımcı olmak için mutlaka doktorunuzun önerilerine dikkat etmelisiniz.