Hamilelik Döneminde Besin Zehirlenmesi

Besin (gıda) zehirlenmesi bazı bakterilerle ve bunların ürettiği toksinlerle kaynaşmış yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur. Mide üşümesi de denebilir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi ve ishal şeklinde belirtileri olabilir.

Hamilelik Döneminde Besin Zehirlenmesi
Hamilelik Döneminde Besin Zehirlenmesi

Hamilelikte Besin Zehirlenmesi

Besin (gıda) zehirlenmesi bazı bakterilerle ve bunların ürettiği toksinlerle kaynaşmış yiyeceklerin tüketilmesi sonucu oluşur. Mide üşümesi de denebilir. Bulantı, kusma, karın ağrısı, baş dönmesi ve ishal şeklinde belirtileri olabilir. Midede kramplar ve ateş de ortaya çıkabilir. Ne yazık ki hamilelikte besin zehirlenmesi sık görülen bir problemdir.

Zehirlenmeye neden olan besinlerin tüketilmesinden 1-2 saat sonra da 1-2 gün içinde de zehirlenme belirtileri ortaya çıkmaya başlar. Özellikle yiyeceklerin taze olarak saklanmasının en zor olduğu yaz aylarında görülür. Bu nedenle hamilelik süreci yaz aylarına denk gelen anne adayları çok dikkatli beslenmelidir.

Besin Zehirlenmesine Yol Açabilecek Besinler

  • Süt ve süt ürünleri, süt ile yapılmış besinler (krema, pasta, sütlü tatlılar)
  • Deniz ürünleri (balık, midye)
  • Yumurta ve yumurta içeren besinler
  • Et ve tavuk

Hamilelikte besin Zehirlenmesinin Belirtileri:

  • Baş dönmesi
  • Karın ağrısı
  • Yüksek ateş
  • Mide bulantısı ve kusma
  • İshal

Bu belirtiler, zehirlenmeye neden olan yiyecekleri yedikten 1-2 saat sonra ortaya çıkabileceği gibi 1-2 gün içinde de oluşabilir.

Hamilelikte Besin Zehirlenmesinin Bebeğe Etkileri

Hafif gıda zehirlenmelerinde anneye hemen müdahale edilirse, bebek zehirlenmeden etkilenmez. Eğer zehirlenme ciddi boyuttaysa, annenin vücudu aşırı su kaybetmişse, bebek üzerinde istenmeyen sonuçlar oluşabilir. Mutlaka annenin tedavisinden sonra bebek de muayene edilmelidir.

gebelikte besin zehirlenmesi

Hamilelikte Besin Zehirlenmesinin Tedavisi

Hamilelik döneminde oluşan besin zehirlenmelerinde ya da zehirlenme oluşumundan şüphe edilen durumlarda zaman kaybetmeden doktora gidilmelidir. Hafif gıda zehirlenmelerinde çok fazla müdahale gerekmeyebilir. Fakat zehirlenmenin boyutuna göre doktor kontrolünde antibiyotik tedavisi ya da mide yıkanması gerekebilir. Eğer anne adayında çok fazla sıvı kaybı oluşmuşsa, sıvı takviyesi de yapılabilir.

Hamilelikte Besin Zehirlenmesini Önlemek İçin:

1. Açıkta beklemiş sütleri tüketmeyin. Günlük, pastörize edilmiş sütleri için.
2. İyi pişmemiş et ürünlerini yemeyin.
3. Ellerinizi her zaman temiz tutun.
4. Açıkta satılan yiyeceklerden uzak durun.