Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

Gebelik döneminde cinsel ilişkiden uzak durmanın en büyük nedenlerinden bazıları erken doğum, düşük ve bebeğe zarar vereceği düşünceleridir.

Hamilelikte Cinsel İlişki - Bilmek İstediğin Her Şey!

Hamileyken ilişkiye girilir mi

Gebelik döneminde cinsel ilişkiden uzak durmanın en büyük nedenlerinden bazıları erken doğum, düşük ve bebeğe zarar vereceği düşünceleridir. Bu düşünceler tüm hamile annelerin aklında her zaman soru işareti oluşturmuştur.
Erken gebelik döneminde cinsel ilişkinin düşük yapma olasılığını düşündürmesi, ileri gebelik döneminde ise cinsel ilişkinin erken doğuma neden olacağı düşüncesi oldukça yaygındır.

Hamilelikte cinsel ilişki ne zaman bırakılmalı

Hamilelik döneminde bu soru herkesin kafasında soru işareti bırakmaktadır. Hamile anneler gebelik döneminde cinsel ilişki yaşayabilirler. (Muayene oldukları doktorlar aksini söylemediği sürece) Cinsel ilişki 36 ve 37 haftalarda kısıtlanmalıdır. Bu haftalarda karın oldukça büyüktür ve hamilelik semptonları anne adayını ciddi şekilde etkilemektedir.

Gebelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi

Gebelikte cinsellik bebeğe zarar verir mi?
Gebelik durumunda cinsel ilişkiye girildiğinde, orgazm olmanın erken doğuma sebebiyet verdiği düşüncesidir. 
Hamile kadın orgazm olduğunda endorfin hormonunun artmasına neden olur. Bu hormon vücuttaki kan akımını iyileştirilmesine yardımcı olur. 
Hamile annenin gebelik süresi boyunca rahim ağzını “mukoid” tıkaç ve amniyotik sıvı ile korur. Genel durumunuz ve doktorunuz tavsiyelerini uyduğunuz sürece hamilelikte ilişki yaşamak bebeğinize zarar vermez.

Hamilelik döneminde cinsel ilişki hangi sıklıkla olmalıdır ?

Gebelik döneminde cinsel ilişkinin sık veya az olması adına genel bir kural yoktur. Bu konu parterinizle aranızdadır, tamamen sizin vereceğiniz karardır.


Hamilelikte ilişki pozisyonları

Hamilelikte ilişki pozisyonları
Hamilelik döneminde cinsel ilişki pozisyonları tamamen rahat olduğunuz duruma göre değişmektedir. En iyi pozisyonu, partneriniz ile beraber keşfedersiniz.
Genel anlamda partnerizin yanında, önünde ve altında olmak önerilen pozisyonlar arasında yer almaktadır. 
Gebeliğin ilk dönemlerinde partnerin üstte sizinde sırt üstü olduğu pozisyon tercih edilmektedir. Fakat partnerinizin kolları yardımıyla kendisini desteklediği ve ağırlığını size vermemesi ayrıntılar arasındadır.
Gebelik dönemindeki ilişkilerde pozisyon sınırlaması yoktur, fakat dikkat edilmesi önemlidir.

Hamilelikte zararlı ilişki pozisyonları

Hamilelik döneminde cinsel ilişkilerde zararlı pozisyonlar mevcuttur, bunlara dikkat edilmelidir. Uzun süre yatarak zaman geçirilmemelidir. Sırtüstü yatılan pozisyonlar tercih edilmemelidir. Sebebi ise rahimde büyüme olduğu için, sırtüstü yatılan pozisyonlarda rahmin kan damarlarına baskı uygulanır. Bu baskı sonucu vücuda ve bebeğe giden kan akışı azalabilir. 
Yüzü koyun şekilde yatmak anne rahmine baskı uygular. Gebelik döneminde cinsel ilişkilerde, yan pozisyonlar en makul olandır.

Hamilelikte cinsel arzudaki değişimler

Hamilelik döneminde cinsel ilişki arzusu azalabilir. Ayrıca ilişki zevksiz ve zor görülebilir. Fakat bunların bazı sebepleri mevcuttur.

Halsizlik
Gebelik döneminde halsizlik doğaldır, bu halsizlik sonucu cinsel arzuda azalma olabilir. 

Mide Bulantıları
Mide bulantıları olduğu zaman cinsel ilişki düşünülmez. Kişi kendini gözlemlemeli ve bulantıların hafiflediği dönemleri seçmelidir. Kendinizi zorlamanın hiçbir anlamı yok, partneriniz  ve kendiniz için en iyi olan seçenek ilişkiden uzak durmanız olacaktır.

Vücudunuzdaki Değişimler
Hamilelik döneminde kilo alımı ve vücudunuzdaki değişimler sizi cinsel ilişkiden uzaklaştırabilir. Hamile adayları bu dönemde kendilerini ilişkide az çekici hissedebilir.

Göğüslerde Hassaslık
Hamilelik döneminde göğüsleriniz daha iyi görünebilir fakat hassasiyeti canınızı acıtabilir. Bu geçici bir durumdur, fakat bu durum canınızı yakarsa bunu partnerinizle paylaşmalısınız.

Kanamalar
Gebelik döneminde anne adayının rahim ağzında kan toplanabilir. Söz konusu bu durum olursa cinsel ilişki sonrası kanamalara neden olabilir. 

Gebelik döneminde cinsel ilişki ne zaman zararlıdır?

Gebelik döneminde cinsel ilişki ne zaman zararlıdır
Bazı durumlarda hekiminiz cinsel ilişkiden uzak durmanızı söyleyebilir. Bu tarz durumların bazıları altta belirtilmiştir.

 • Vajinal kanamalar
 • Çoğul gebelik durumları
 • Önceki gebeliklerde görülen düşük ve erken doğum
 • Plesentanın servikal boşluğu kapatması
 • Amniyotik sıvı sızıntısı
 • Erken doğum ve düşük riski

 Gebelikte cinsel ilişki için dikkat edilmesi gerekenler 

 • Cinsel ilişki durumunda doktorunuzun önerilerini  dikkate alarak doğru pozisyonlar seçilmelidir.
 • Aroma katkılı prezervatifler tercih edilmemelidir.
 • Kimsayal katkılı kayganlaştırıcı prezervatiflerden uzak durulmalıdır.
 • Cinsel ilişki esnasında kanama meydana gelirse doktorunuza başvurunuz.
 • Gebelik döneminde doktorunuzun yasakladığı zamanlarda cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.

Hamilelikte cinsel sağlık

Hamilelik döneminde cinsel ilişki yoluyla bulaşan enfeksiyonlara yakalanmak, bebek ve hamile kadın için risklidir. Gebelik döneminde prezervatif kullanılmalıdır. Prezervatif ayrıca hamilelikten korunma yolu değil, akıntı, vajinal enfeksiyon, akıntı ve cinsel ilişki ile bulaşan hastalıklara karşı korunma yöntemidir.


Hamilelik döneminde her şeyden önce en doğru tavsiyeleri doktorunuz önerecektir. Genel durumunuz ve gebelik durumunuz önemlidir, bir sorun yaşamamak için doktorunuzun tavsiyelerine kulak asınız.