Hamilelikte Kilo Alımı

Ama aslında hamileliği çok fazla kilo almadan geçirmek hiç de zor değil. Doğru beslenerek ideal kilonuzu korumanız sağlıklı bir doğum yapmanız mümkün.

Hamilelikte Kilo Alımı
Hamilelikte Kilo Alımı

Hamilelikte fazla kilo almanın, anne ve bebek sağlığı açısından birtakım sakıncaları vardır.
Ama aslında hamileliği çok fazla kilo almadan geçirmek hiç de zor değil. Doğru beslenerek ideal kilonuzu korumanız sağlıklı bir doğum yapmanız mümkün.

Hamilelikte ideal kilonuzu koruyun.

Anne adaylarını hamilelikleri boyunca en çok korkutan da, bu süreçte alınan fazla kilolar oluyor. Hamilelikte fazla kilo ise, hem anne adaylarının hem de karınlarında taşıdıkları bebeklerinin sağlığı açısından risk oluşturuyor. Oysa ki doğru beslenme programıyla ideal kiloda kalabilir ve bu sayede sağlıklı bir doğum yapabilirsiniz.

Hamilelikte kilo almamak için sağlıklı beslenme önemlidir

Anne adayının sağlıklı beslenmesi, karnındaki bebeğin gelişmesini olumlu etkilediği gibi hamilelik süresince de anne sağlığını korur ve doğum sonrası dönemde de süt verimini artırır. Hamilelikte yetersiz ve dengesiz beslenilmesi; bebeğin boyu, kilosu, fizyolojik yapısı ve zihinsel gelişimini olumsuz etkileyebilir. Bebeğin beyin yapısının şekillendiği hamileliğin ilk 3 aylık döneminde anne adayının yetersiz ve dengesiz beslenmesi, bebekte mental (zihinsel) gelişimde kalıcı gerilikler oluşturur.

ideal kilo nedir

İdeal kilo nedir?

Hamileliğin başlangıcında normal ağırlıktan daha fazla ya da daha az ağırlıkta olan anne adayları sağlıkları açısından risk altında olabilirler. Bu nedenle 9 aylık süreç boyunca ideal kiloda olunması hamilelik boyunca görülen rahatsızlıkların ve doğum esnasındaki komplikasyonların azalmasını ya da olmamasını sağlayacaktır, ideal kilo, herkesin boyuna ve yaşına göre değişkenlik gösterir. Bunu hesaplamak için Beden Kitle indeksi (B.K.İ.) denilen yöntemi kullanabiliriz. Bu indeks kilonun boyun karesine bölümünden çıkan sonuç ile değerlendirilebilir ve sonucun 20 ile 24.9 arasında çıkmış olması beklenir. Fakat burada anne adayının yaşının da önemi büyüktür. 

Hamilelikte iyi beslenilmesi bebeğin gelişimini etkiler!

Hamilelik ve doğum sonrası emzirme döneminde annenin kendi gereksinimlerine ek olarak bebeğin beslenmesi, süt salgılanabilmesi için gerekli olan enerji ve besin öğelerini yeterli ve dengeli bir biçimde sağlaması gereklidir. Anne adaylarının bazal metabolizma hızı (B.M.R) normalin ortalama yüzde 20′si kadar artar. Bu artışın gerektirdiği besin öğelerinin karşılanması, anne adayının kendi sağlığı için gerekli olduğu kadar bebeğin normal gelişimi için de çok önemlidir. Bebek her koşulda enerji ve besin öğeleri gereksinmelerini annenin depolarından karşılar.

Anne adayları nasıl beslenmelidir?

 • Hamilelikte ideal kilonuzu koruyabilmek istiyorsanız, şu önerilere dikkat etmelisiniz:
 • Fazla kilo alımını önlemek için; şekerli, unlu ve yağlı besinleri az tüketin.
 • Kırmızı et tüketimini azaltın ve beyaz et tüketmeyi tercih edin.
 • Sakatat, salam, sosis, su cuk ve pastırma gibi yiyeceklerin tüketimini sınırlandırın.
 • Yiyeceklerinizi kızartmak veya kavurmak yerine, haşlayın ya da fırında pişirin.
 • Mümkünse sofrada tuz kullanmayın.
 • Kahve ve çay tüketimini azaltın.
 • Alkol, sigara, ilaç ve uyuşturucu maddeleri kullanmayın.
 • Her öğünde karbonhidrat, protein, yağ, vitamin ve mineraller gibi besin öğelerinin olmasına dikkat edin.
 • Gün içerisinde 6 öğün beslenmeye dikkat edin.
 • Günde 2 litre su tüketin.
 • Beslenmenize özen gösterdiğiniz kadar, egzersiz yapmaya ve yürüyüşe çıkmayada önem verin.
 • Az ve sık beslenin.