Hamilelikte Protein Diyeti

Hamilelik insanın yaşayabileceği en güzel duygulardan bir tanesi bence. Eda’ ya hamileliğimden bahsedeceğim bugün biraz.. İki gebeliğimde de ilk aylarda oluşan bulantı vs olmadı bende.

Hamilelikte Protein Diyeti
Hamilelikte Protein Diyeti

Hamilelik insanın yaşayabileceği en güzel duygulardan bir tanesi bence. Eda’ ya hamileliğimden bahsedeceğim bugün biraz.. İki gebeliğimde de ilk aylarda oluşan bulantı vs olmadı bende. Çok rahat geçirdim bu açıdan. Ancak bebeklerin gelişimi konusu biraz zayıf kaldı her ikisinde de. Daha önce bahsetmiştim, Ali ancak 2550 gram, Eda da 2920 gram doğdu. 

Önceden bir dış gebeliğim de olduğu için riskli gebelikler statüsünde değerlendiriliyorum ben. Kendimi tanıdığım için de zorlu bir doktor seçtim. Burda isim vermek istemiyorum ama kendisini bilen biliyor zaten.  Doktor seçimi kişiye göre değişiyor. Doktordan ne beklediğinize bağlı. Ben biraz beni disipline sokabilecek birini istedim. Gerçi benimki de biraz fazla zorludur :) İki gebeliğimde de 16 kilo aldım ama ikincisinde çok daha fazla zorladı beni beslenme konusunda. 

Kısaca bahsedecek olursam gebelik diyetim aşağıdaki gibiydi : 

  • Her sabah 3 yumurta, ceviz , kibrit kutusu büyüklüğünde peynir  (tuzsuz)
  • Her öğlen bir kase dolusu haşlanmış bakliyat (kesinlikle Türk menşeili olacak, kinoa ya bile kızmıştı ile hazırlanmış tuzsuz sadece zeytinyağlı bol yeşillikli salata 
  • Her akşam et ya da balık ( yağda pişmemiş olacak, dip balığı olmayacak, mevsim balığı olacak - sardalya, uskumru vs) ayrıca somon da önermedi...
  • Ara öğünlerde kuru meyve, ceviz, badem, fındık ( kendiniz kıracağınız çiğ Çerez’ler) 
  • Gün boyu da 1 lt süt(tabi ki günlük süt, kutu sütlerin bi anlamı yok, hatta içme daha iyi dedi) ve ev yapımı yoğurt 

dış gebelik

Kesinlikle makarna, pilav , beyaz ekmek, hamur işleri yasaktı. Ekmek olarak mümkünse çavdar, bulamazsan tam buğday . Bulgur pilavı yenebilir :) Bu diyetin yanında da kan sulandırıcı kullandım . Hatta son zamanlarda kan sulandırıcı iğne kullandım göbekten. Yetmedi, kan değerlerim düşük olduğu için kan serumu verdi :( Bana doğuma yakın bol egzersiz , özellikle squat önerdi.  Bu diyeti biraz bile bozsam, ağlattı beni valla :) Eda ‘ ya gebeliğim böyle zor geçti. Tek yapabildiğim bolca dinlenmek oldu. 

Ama doktorum sayesinde iki bebeğimi de sağlıkla aldım kucağıma çok şükür ... Zorlu hamilelik boyunca, bi an evvel kucağıma alsam diye gün sayıyordum ama bazen özlüyorum da o günleri, koca göbeğimi..