Hemanjiom nedir? Nedeni, Çeşitleri ve Tedavisi

Damar beni olarak bilinen ve bebeklerde sık rastlanan doğuştan gelen bir hastalıktır. İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen büyüme eğilimi ve yayılma olabilir. Klinik olarak kontrol altında olması gereken hastalıktır. Hemanjiom kendiliğinden gerileyerek kaybolabilir yada büyüme eğilimi gösterebilir.

Hemanjiom nedir? Nedeni, Çeşitleri ve Tedavisi

Damar beni olarak bilinen ve bebeklerde sık rastlanan doğuştan gelen bir hastalıktır. İyi huylu bir hastalık olmasına rağmen büyüme eğilimi ve yayılma olabilir. Klinik olarak kontrol altında olması gereken hastalıktır. Hemanjiom kendiliğinden gerileyerek kaybolabilir yada büyüme eğilimi gösterebilir. Büyüme eğiliminde olan hastalar mutlaka doktor kontrolü altında tedavilerini yaptırmalıdır.
Hemanjiom Nedir
Hemanjiom “damar tümörü” olarak isimlendirilir, damar yapısından oluşan bir çeşit tümördür ve iyi huyludur. Kanamaya yatkın ve hayati organlara komşuluk ediyorsa hayati derecede önem taşır. Kötü huylu hemanjiom “hemanjiosarkom” olarak isimlendirilir, çok az rastlanan bir hastalıktır.

Hemanjiom Neden Olur ?

Doğumsal bir problemdir. Hastalık anne karnında gelişmektedir, küçük nokta şeklinde başlayarak büyür. Hastalığı başlatan vücut içerisinde salgılanan “damar geliştirici” etkendir. Salgılanan bu madde büyüme hızına göre değişmektedir. Bu etkeni engellemek için ilaç tedavisi mevcuttur. Hastalık genetik olarak bilinse de kanıtlanmış bir bilgi yoktur. 

Hemanjiom Nasıl Anlaşılır?

Damar beni görsel olarak sorun teşkil edebilir. Özellikle dudak ve yüz kısmındaki hemanjiomlar kötü görüntüye neden olabilir. Diğer önemli bir hususta hemanjiom yüzeyi zedelenerek kanama yapabilir. Kanama seviyeleri bazen hayati derecede riskli olabilir. Büyüme eğiliminde olsa da kısa sürede ve aniden gelişmezler. Burada önemli olan tedavi için zamanınızın olmasıdır. Organlarda oluşmuş hemanjiomlar doppler ve ultrason ile tespit edilir. Anjiografi, MR ve tomografi yardımı ile hastalığın seviyesi hakkında bilgiler istenebilir.

Hemanjiom Çeşitleri

Hemanjiom Çeşitleri
•    Melek Öpücüğü (Alın bölgesinde leke)
•    Çilek (Damar benleri)
•    Gül Lekesi (Spider Hemanjioma)
•    Leylek Isırığı (Ense bölgesinde yer alır)
•    Organ Hemanjiomları (Beyin, karaciğer vb.)
•    Şarap Lekesi (Yüzeysel Lekeler)
•    Hemanjiomatozis (Vücudu aşırı şekilde kaplayan)

Hemanjiom Tedavisi

Tıp dilinde hemanjiom olarak bilinen hastalık, halk dilinde damar beni olarak isimlendirilir. Damar beni tedavisi donanımlı hastanede, kalp ve damar bölümü uzman bir kadro ile olması gereklidir. Günümüz teknolojisi sayesinde hemanjiomlar durumlarına göre birkaç seans uygulanarak tedavi edilebilir. 
•    İlaç Tedavisi : İlk yaşlarda salgılanan “damar geliştirici” etken hemanjiom büyümesindeki en büyük sebeptir. İlk yaş için en pratik yaklaşım ilaç tedavisidir ve büyük bir kısmında güzel sonuçlar alınmaktadır.
•    Ameliyat; Narkoz uygulanarak ameliyat yapılır. Kanama eğilimi ve riski olduğundan dolayı yedek kan bulundurulmalıdır. Hemanjiomlu kısımlar deriden kesilerek çıkarılır ve deri dikilir. Riskli bir ameliyattır ve tekrar etme durumu yüksektir. Bu sebep nedeniyle pek tercih edilmeyen tedavi yöntemidir.
•    Dondurmak (criyoterapi); Başarısı en düşük tedavi yöntemidir ve küçük vakalarda uygulanır.
•    Yakma (koter veya infrared koagülasyon); Başarı oranı %100 yakındır, birçok vücut bölgesinde uygulanabilir ve en etkili tedavi yöntemidir.
•    Köpükle tedavi; Büyük hemanjiomlarda uygulanan etkili tedavi yöntemidir. 
•    Lazer; Şarap lekesi ve yüzeysel lekelere sahip kişilerde kullanılır. Fakat tedavi sonrasında yanık izleri oluşabilir. 
•    Partikülle tıkama ; Küçük parçacıklar damar içerisine verilmesi ile tıkanır.

Hemanjiom Büyür mü?

Hemanjiom Tedavisi
Hemanjiom büyüme yapabildiği gibi küçülmede yapabilir. Özellikle ilk yaşta “damar geliştirici” etken denilen salgılanan madde sebebiyle büyüme riski yüksektir. Bu nedenden dolayı hayati organlara yakın olan hemanjiomlar doktor kontrolü altında olması gerekli ve tedaviye başlanmalıdır.

Hemanjiom Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Hemanjiomlar büyüme eğilimi gösterdiği gibi küçülme eğilimide gösterebilir.  Küçülen hemanjiomlar için tedavi gerekli değilidir. İlerleme eğiliminde olan hemanjiomlar için yeri, tipi ve büyüklüğü önemlidir. Donanımlı hastanede, kalp ve damar uzman doktorları tarafından tedavi edilmelidir. Tedavi olmamanız durumunda hemanjiom büyüyerek ilerleme gösterecek ve tüm vücuda yayılabilir.