İnmeden korunma yolu

Birçok sağlık sorunu yüzünden yaşam kalitesini azaltan obezite felci ve inmeyi tetikliyor.

İnmeden korunma yolu

Birçok sağlık sorunu yüzünden yaşam kalitesini azaltan obezite felci ve inmeyi tetikliyor. Dünyada ölüm sebepleri arasında 3. Sırada yer alan kalıcı sakatlık oluşturan inmeden korunmak sağlıklı beslenme planı üzerinden geçiyor.

İnme Nedir

Türkiye’de 3 dakikada 1 kişi inme geçiriyor, ortalama Türkiye’de 30 dakikada bir kişi inme sebebiyle hayatını kaybetmektedir.
Kolestrol, kan basıncı yüksekliği ve sigara içmek inmeyi tetikleyen önemli risk sebebidir. Obezite ve kilo fazlalığı halkımızın %60-70’ini etkilemektedir. Obezite yağ dokusunun aşırı olması durumunda ortaya çıkan inflamasyon sebebi ile inme riski doğmaktadır, kan akışını damar içinde engelleyerek ve pıhtı oluşma riskini yükselterek inmeye sebebiyet verebilir. Obezite ırk, cinsiyet bağımsız olarak inme ile ilişkilidir.  Fiziksel aktivite, dengeli beslenme, sağlıklı kilo inme riskini azaltabilir. Ayrıca obeziteden kişilerde uykuda solunum sıkıntı görülme olasılığı fazladır, Uyku apnesi olarak bilinir ve uyku apnesi olan kişilerde yüksek kan basıncı, kalp ritim bozukluğu inme riskini artırır.

Diyabet olan kişiler içinde risk faktörlerinden biride inmedir. Dengeli beslenme, egzersiz diyabet ve inme riskini azaltır.
Ayrıca vücut kitle indeksi, kalça ve bel oranına sahip olmak, inme için korunma yollarından bir tanesidir. Bu oranların 1 den fazla olması kadın ve erkeklerde istenmeyen kalp hastalıkları ve inme risk grubuna dahil eder. Oranın düşürmek için sebze ve meyve tüketilmeli ve kalp dostu beslenme tercih edilmelidir.