Kalp krizi esnasında zaman hayat kurtarır

Kalp kriz anında yapılacak doğru hareketler hastaya zaman kazandırarak, kalbin sağlıklı şekilde atmasını sağlayabilir.

Kalp krizi esnasında zaman hayat kurtarır

Kalp Krizi

Günümüzde yaklaşık 100.000 kişi kalp krizi sonucunda hayatına kaybediyor. Kalp kriz anında yapılacak doğru hareketler hastaya zaman kazandırarak, kalbin sağlıklı şekilde atmasını sağlayabilir.

Halk dilinde damarlarda kireçlenme olarak bilinen kalp krizi “ ateroskleroz “ hastalığı sonucunda daralan damarların pıhtı ile tıkanması sonucu oluşur. Göğsümüzün ortasında yanma ve baskı oluşur, zamanla çene, sırt boyu ve sol kola doğru yayılır, buna eşlik eden kusma ve terleme olabilir.

Kalp krizi anında neler yapılır

•    112 acil aranmalı ve yakınlarına haber verilmelidir.
•    Kriz esnasında damarların akımı bozuk ve ritimler düzenli değildir, Kuvvetli öksürmek ritim ve akımı normal duruma getirebilir.
•    Ortamın havalandırması oksijen açısından çok önemlidir.
•    Aspirin bir bardak su içilerek, bunun dışında bir şey tüketilmemelidir.
•    Sıcak ve soğuk suya girilmemelidir. Soğuk su kalp damarlarını büzebilir ve daha da kötü duruma gelebilir.
•    Yatarak yardımı beklemeliyiz, ayağa kalkmak ani ritim ve tansiyonun değişmesine sebep olabilir.

Kalp krizi anında yapılacaklar

Bilgisi ve deneyimi olmayan kişilerin, kriz yaşayan kişiye müdahale etmesi doğru değildir. Kalp kriz esnasında en doğru davranış ambulans aramak ve koroner anjiyografi yapan hastaneye ulaştırılmasına yardımcı olmaktır. Kriz yaşayan kişiyi uygun yere yatırmak ve oksijen alması için ortamın havalandırmasını genişletmek önemlidir. Yatar pozisyonda ayaklarını kalp seviyesine kaldırmak kan akışını oluşmasına yardımcı olur. Kıyafetleri gevşetilmeli ve vücut rahatlatılmalı.

Kalp krizi erkeklerde yoğun görülse de, menopoz, sigara içen ve diyabeti olan kadınlardaki risk oranları hemen hemen aynıdır. Ailesinde damar hastalığı, tedavi görmüş, kolestrolu ve şekeri olan bireylerin düzenli olarak sağlık kontrollerini yaptırması gereklidir.

Yaşam tarzının önemi de büyüktür, Günlük yürüyüş, hareket etmek ve dengeli beslenmek hayatımızın önemli bir parçası olmalıdır. Kontrolsüz yapılan spor ve beslenme (Özellikle bilinçsiz diyetler) kalp krizi riskini ortaya çıkarmaktadır. Bunların yanı sıra enfeksiyonlar, ısı değişiklikleri ve stres vücut dengesini bozarak kalp krizine yol açabileceğini unutmamak gereklidir.