Kanser önleyen yiyecekler

Sağlıklı beslenme, yaşam kalitesini artırarak kanser oluşumunu önlemede etkilidir.

Kanser önleyen yiyecekler

Kanser ve Beslenme

Sağlıklı beslenme, yaşam kalitesini artırarak kanser oluşumunu önlemede etkilidir. Genetik ve çevresel etkilerin yanı sıra beslenmenin kanser oluşmasında etkisi fazla olması araştırmalar ile kanıtlanmıştır, trans yağ oluşturan pişirme teknikleri gibi birçok etken kanseri tetikler.

Günlük beslenmelerinize ekleyerek kanser riskini düşürebileceğiniz besinler

Kanser düşmanı yiyecekler

Diyet Lifi
Sindirelemeyen bir karbonhidrattır. Lifler evyeler, sebzeler ve tam tahıllar bu sınıfa girmektedir. Lifler 2 grupta incelenir, Çözünür ve Çözünmez liflerdir. Çözünür grupta; Bezelye, Fasulye vb.. Çözünmez grupta; Meyve kabukları, fındık, tohumlar, buğday kepeği ve selülozdur.
Son araştırmalara göre lifler bazı kanser türlerinde etkili olduğu kanıtlanmıştır, meyve ve sebze tüketimi kanser riskini azaltır.

Antioksidan
Antioksidan besinler hücre yapısına zarar veren radikalleri etkisiz hale getirir ve zarar vermesini önlemektedir. Bu özellikleri sayesinde vücutta tümör ve anomaliyi engeller. Antioksidan besinler ; Mürdümeriği, ahududu, tarçın, pazı, yeşil çay ve çilek

Omega 3
Balık yağ asitleri omega-3 bakımından zengindir. Son çalışmalara göre yağ asitleri kanseri önlemede ve yavaşlatmada etkilidir.

Zerdeçal
Etken maddesi kurkumin olan zerdeçal  her türlü kanser türünde etkili olduğunu göstermektedir, kurkuminin kana geçiş seviyesi çok düşüktür. 

Selenyumdan Zengin Besinler
Savuna mekanizmasında oldukça etkili bir mineraldir, kanseri önlemede yardımcı olur.
Balık, hindi, tavuk göğsü ve ay çekirdeği selenyumdan zengin besinlerdir.