Kellik ve kalp krizi

Son araştırmalara göre 40 yaş altı erkeklerde görülen saç dökülmesi ve saçın beyazlaması kalp kriz riski açısından tehlikeli.

Kellik ve kalp krizi

Kalp Krizi ve Kellik

Son araştırmalara göre 40 yaş altı erkeklerde görülen saç dökülmesi ve saçın beyazlaması kalp kriz riski açısından tehlikeli. Hindistan’da yapılan araştırmada 2000’den fazla erkek üzerinde yapılan araştırmada kellik sorunu olan erkeklerin kalp sorunu riski, kellik yaşamayan diğer erkekler göre daha fazla ortaya çıkmıştır.

Ayrıca 40 yaş altı korter rahatsızlığı yaşamış 790 erkek ve aynı yaş grubuna dahil 1270 sağlıklı erkek kontrol edildi. Saç dökülmesi ve beyazlama tipine göre katılanların sağlık geçmişleri dikkate alındı. Araştırma sonucunda kalp rahatsızlık belirtilerinin yoğunluğu ilişkisi tespit edildi.

Kalp rahatsızlığı olan %50, sağlıklı grubun %30 erken dönemde saç beyazlaması ile tanışmıştı.%49 erkek dilimde kellik, sağlıklı erkeklerde %27 kelleşme saptandı. Kalp rahatsızlığı olan grup, diğer gruba göre 5 kat fazla kellik mevcuttu. Bu risk obeziteden bile yüksek çıkmıştı.

Erken beyazlama ve saç dökülmesi kişilerin dur diyebileceği bir durum olmadığının, bu yüzden yaşam tarzını değiştirerek kolestrol ve tansiyon gibi etmenler en aza indirgenmeli.