Konuşma Bozukluklarının Tedavisi

Konuşma sırasında akıcılığın bozulması, tek veya ses hecesi tekrarı, ses uzamasına kekemelik denir.

Konuşma Bozukluklarının Tedavisi

Konuşma bozuklukları nedir

İletişim kurmak günlük hayatımızın önemli bir parçasıdır. Yetişkinlerde karşılaşılan konuşma zorlukları hayatı ciddi anlamda etkiler. En çok karşılaşılan konuşma problemleri;  ses bozuklukları, kekemelik ve nörolojik rahatsızlık sebebi ile çıkan dil bozuklukları olduğu belirtilmektedir. 

Konuşma sırasında akıcılığın bozulması, tek veya ses hecesi tekrarı, ses uzamasına kekemelik denir. Bu tarz bozukluk çocukluk dönemi ile başlayıp yetişkin dönemine kadar uzayarak kronikleşebilir.
Ayrıca beyin kanaması, afazinin beyinimizin sol tarafında oluşan tümör okuma, yazma ve dinleme güçlüklerine sebebiyet verir.  Afazisi olan hastalar sözel iletişim kopukluğu olması sebebiyle depresyon sıklığı görülmektedir, bu bozukluklarda zeka etkilenmese de konuşma bozuklukları gibi sorunlar eşlik edebilir.
Tedavide hasta motivasyonu çok önemli role sahiptir.
Afazili hastalarının ilk 6 ayı çok önemlidir, hastalık hızlı seyretmesinden dolayı vakit kaybedilmemelidir. Afazi terapisi hasta ailesi ile iş birliği içinde, sosyal yaşantıdan koparılmadan ve iletişimi genişleterek mutlaka bir ekip içerisinde çalışılmalıdır. Kişiye özel tedavi amaçları planlanmaktadır. 
Ayrıca iki haftadan uzun süren ses kısıklıklarına dikkat edilmelidir.
Erken teşhis edilen ses kısıkları doğru zaman ve ses terapisi (ortalama 8 seans) ile ses eski sağlığına kavuşur.
 nedenler içinde yer alıyor. 2 haftadan uzun süren ses kısıklıkları ve bu tip durumlarda erken teşhis edilir ve doğru zamanda ses terapisine başlanırsa ortalama 8 seans ile ses eski sağlığına kavuşabilir” dedi. Ses terapisinde ne yapıldığı hakkında bilgi veren Oral, “Ses terapisi kişiye özeldir. Sesin güçlenmesi için hastaya bazı teknikler öğreterek egzersizler yapılır. Hastanın bu teknikleri evde tekrar etmesinin ve düzenli olarak terapilerine devam etmesinin, sesini doğru kullanmasında doğrudan ilişkili” açıklamasında bulundu.