Otuzundan Sonra Anne Olmak

Günümüzde birçok entelektüel kadın artık ilk bebeklerine 35 yaşından sonra hamile kalıyor. Ayrıca yardımcı üreme tekniklerinin ve yumurta vericiliğinin sayesinde 50′li ve 6O’lı yaşlarda da bu durum karşımıza çıkabiliyor.

Otuzundan Sonra Anne Olmak
Otuzundan sonra Anne Olmak

İdeal doğum yaşı

Günümüzde birçok entelektüel kadın artık ilk bebeklerine 35 yaşından sonra hamile kalıyor. Ayrıca yardımcı üreme tekniklerinin ve yumurta vericiliğinin sayesinde 50′li ve 6O’lı yaşlarda da bu durum karşımıza çıkabiliyor. Anne olmak için ideal yaş aralığı 20 ile 24 arasıdır. 17 yaşından önceki ve 35 yaşından sonraki hamileliklerde sorunlarla karşılaşma olasılığı yüksektir. Burada vurgulanması gereken önemli bir durum da ileri yaşlarda hamile kalınabilirliğin azalmaya başlamasıdır. 30-35 yaş arasında 20-25 yaş aralığına göre hamile kalabilirlilik yüzde 15 ile yüzde 20 arasında, 35-39 yaş aralığında yüzde 25 ile yüzde 50 arasında, 40-45 yaş aralığında yüzde 90 ile yüzde 95 arasında daha az gerçekleşir. Hamile kalabilirlilikte 30′lu yaşlara kadar çok hafif azalma saptanırken, 40′dan sonra çok dramatik bir azalma görülür. Burada başlıca sorun yumurtlama düzeninin zamanla bozulması ve endometriozis adlı hastalığın görülme olasılığının zamanla artmasıdır.

İleri yaş anneliğin sakıncaları

ileri yaştaki hamileliklere bağlı olarak anne adayında yüksek tansiyon (preeklampsi) görülme olasılığı 2 kat artar. Ayrıca hamileliğe bağlı şeker hastalığı olasılığı ise 3 kat fazlalaşır. “Plasenta previa” adı verilen bebeğin plasentasının, rahmin ağzına yakın yerleşmesi sonucunda doğum öncesi kanamalara neden olan bir durum 40 yaş üzeri ilk hamileliklerde 8 katı daha fazla görülür. Tiroid hormonunun az salınması (hipotiroidi) ileri yaşlarda daha sıkılıkla karşımıza çıkar. Ölü doğum riski hafifçe artmıştır, ileri yaş hamileliklerinin dikkatli takip edilmesi ve iyi bakım nedeniyle anne ölüm oranı yüksek değildir.

İleri yaş anneliğin sakıncaları

Bebeğin sağlığı risk altında mı?

Öncelikle ileri yaşlardaki hamileliklerde düşük olasılığı artmıştır. 20-24 yaş aralığında düşük olasılığı yüzde 9 iken, 35-39 yaş aralığında yüzde 20, 42 yaşında ise yüzde 50′ye çıkar. Bazı genetik hastalıklar yaşla artma eğilimi göstermezlerse de pek çoğu örneğin başta Down Sendromu daha sık görülür. Gelişme geriliği olasılığı 1.2 ile 1.4 kat arasında, doğum sırasında oksijen yetersizliği olasılığı 1.5 kat artmıştır. Hamilelik sırasında görülebilecek hipertansiyon, şeker hastalığı gibi durumlar nedeniyle erken doğum olasılığı artar.

Nelere dikkat edilmelidir?

Özellikle 35 ve 40′lı yaşlardan sonra hamile kalmayı planlayan bir kadın, öncelikle tıbbi durumunu ortaya çıkartacak genel bir muayeneden geçmelidir. Gizli şeker, hipertansiyon, hipotiroidi, aşırı kilo, kilo eksikliği, kansızlık, kronik enfeksiyonlar, kalp, böbrek ve karaciğer sağlığı taranmalıdır. ideal kiloda hamile kalmak çok önemlidir. Alkol ve sigara kullanıyorsa bırakmalıdır. Pasif içiciliğe de müsaade edilmemelidir. Her şey yolundaysa folik asit içeren çoklu vitamin hapları içilmelidir. Sebze-meyve ağırlıklı, posalı, yumurta, kırmızı et, balık, süt ve süt ürünlerinden zengin, ceviz ve zeytinyağının kullanıldığı bir diyete başlamalıdır. Hamilelik boyunca devam edecekleri bu diyetlerinde acılı, baharatlı, kızartmalı, yağlı yiyecekler, ağır şekerli ve unlu gıdalardan uzak durmalıdırlar. Doktorun önereceği kalp, tansiyon, tiroid, şeker gibi durumların tedavilerinde kullanılan ilaçlar haricinde, bitkisel dahi olsa bütün ilaçlar kesilmelidir.

Son yıllarda ileri yaş anneliğin riskleri en aza indiriliyor

Son yıllarda ileri yaş hamilelikleriyle çok sık karşılaşan doğum uzmanları artık gerekli ve kaliteli takip hizmetlerini verebiliyor ve sorun çıkma olasılığını en aza indirebiliyor. Yardımcı üreme tekniklerindeki gelişmeler ve yurt dışında serbest olması nedeniyle yumurta vericiliği sayesinde çok ileri yaşlarda da hamilelikler görülmeye başlandı. Teknik çok yeni olduğu için 50′li ve 60′lı yaşlardaki hamileliklerin seyri hakkında henüz yeterli bilgi birikimi olmadı. Eğer anne adayının sağlığı iyiyse hamileliğin de şimdilik sorunsuz olduğu yönünde görüşler hakim. Kaç yaşına kadar anne adayının tedaviye alınması gerektiği henüz tüm dünyanın tartıştığı bir konu. Bu nedenle henüz bir üst sınır çizmek mümkün değil. Pedagoglar ileri anne yaşının her ne kadar sağlık sorunlarını beraberinde getiriyorsa da çok ileri olmamak şartıyla bazı olumlu yönlerinin de bulunduğunu söylüyorlar. Bu gruptaki kadınlar uzun bir bekleyiş sonucunda hamile kaldıkları için genç anne grubuna göre çocuklarına karşı çok daha ilgililer. Daha bilinçliler. Aldıkları sağlık hizmetinin kalitesi, beslenme bilinci çok daha iyi. Bu yaş grubunda maddi olanaklar daha iyi. Bu doğacak bebeklerin bakımı ve çocukların daha iyi eğitim alabilmelerini sağlıyor görüşündeler.