Renklerine Göre Meyve ve Sebzeler

Folik asit açısından da zengin olan sebzeler gebelik anında meydana gelen kalıcı kusurları engeller, kırmızı kan hücreleri ile kemik ve dişlerin güçlü olmasını sağlar

Renklerine Göre Meyve ve Sebzeler

Renkli meyve ve sebzeler

Dengeli beslenmek için gün içerisinde 5 porsiyon sebze ve meyve tüketmek önerilir.Ayrıca meyve ve sebzeler karbonhidrat sınıfında yer alır. Fazla enerji vermese de vücudumuzun ihtiyacı olan mineral ve vitaminleri yüksek kısmını karşılarlar.

Renkli meyve ve sebzelerin faydaları

  • Yeşil Renkliler :

Yeşil renkli sebze ve meyvelerin içeriğinde bulunan ”karotenoid” sayesinde kanserde bulunan zararlı radikalleri uzaklaştırır ayrıca bağışıklık sisteminini güçlü tutar. Folik asit açısından da zengin olan sebzeler gebelik anında meydana gelen kalıcı kusurları engeller, kırmızı kan hücreleri ile kemik ve dişlerin güçlü olmasını sağlar.

  • Kırmızı Renkliler: 

Çok güçlü antioksidandır ve Antosayanin pigmenti bulundururlar. Araştırmalara göre antosiyaninler kanser hücrelerinin büyümesinin önüne geçtiği gösterilmiştir.

  • Beyaz Renkliler: 

Flayonoid pigmenti bulunan gruptur. Flayonoid vücudumuza zarar veren etkenleri etkisiz hale getiren maddedir. Kalp hastlaıkları, kanser, bakteri ve viruslere karşı vücudumuzu korur.

  • Sarı/Turuncu Renkliler: 

Flayanoid ve Karotenoid pigmentinden zengindir. C vitamini açısından çok zengindir. Bağışıklık sistemini destekler ve kalp hastalıkları ve kanser riskini azaltır. Araştırmalara göre yüksek kolestrolü olan erkeklerde “karotenoid” içeriği olan besin grupları ile beslendiğinde %36 kalp krizine yakalanma oranı azaldığı tespit edilmiştir.