Romatizma Hastalığının Belirtileri

Vücutta bulunan farklı eklemleri etkileyebilen romatizma genellikle parmaklarda, ellerde ve dizlerde bulunan eklemleri etkilemektedir.

Romatizma Hastalığının Belirtileri
Romatizma Hastalık Belirtileri

Romatizma vücutta bulunan eklemleri etkilemekte olan iltihap olarak özetlenebilmektedir. Vücutta bulunan bu iltihap aynı zamanda kasları ve organları da etkileyebilmektedir. Romatizma hastalığının belirtileri genellikle erkeklerden daha sık kadınlarda görülmektedir. Romatizma hastalıkları normal olarak ilerleyen yaşlarda görülmektedir, ancak kimi zaman çocukluk çağında da romatizma ile karşı karşıya kalınabilmektedir. Romatizma tek başına bir hastalık olmamakta, 200’den fazla farklı çeşidi bulunmaktadır.

Romatizma bedenin hem sağ hem de sol tarafında bulunan eklemleri simetrik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Vücutta bulunan farklı eklemleri etkileyebilen romatizma genellikle parmaklarda, ellerde ve dizlerde bulunan eklemleri etkilemektedir. Eklem ağrıları lokal olarak hissedilmektedir.

Romatizma hastalığının belirtileri iltihaplı ve iltihapsız olan romatizmalarda farklı farklı görülebilmektedir. İltihaplı romatizma hastalığı mikroplar sebebiyle oluşmakta, bağışıklık sisteminin bozulması sebebiyle meydana gelmektedir. İltihapsız olan romatizma ise eklemlerdeki aşınma ve incelme sebebiyle ortaya çıkmaktadır. Genelde kemik çıkıntıları şeklinde görülmekle beraber kaza sonucunda da meydana gelebilmektedir.

Romatizma Belirtileri

Erken teşhis edilen romatizma hastalığının belirtileri uygun bir tedavinin uygulanması ile tedavi edilebilmektedir. Kronikleşmiş bir romatizmal rahatsızlık varsa tedavi süreci normalden daha uzun sürebilmektedir. İlaç tedavisi ve fizik tedavi ile hastalık tamamen iyileştirilemese bile hastanın ağrıları azaltılabilmektedir. Fizik tedavi ile hastanın kasları güçlendirilir ve fiziksel olarak daha rahat hareket etmesi sağlanmaktadır.

İltihapsız ve İlerlemiş Romatizma Hastalığının Belirtileri

Eklem içerisinde ağrı, Eklem içinde şişkinlik, Elde yaşanan romatizmada elde kızarma ve şişkinlik, Ciddi durumlarda ise parmaklarda deformasyon ve parmak şekil bozuklukları, Eklemlerde sertleşme, Sabah uyanır uyanmaz yaşanan tutukluklar, İlerleyen aşamalarda kalça ve omuzlara sıçrayan romatizma sebebiyle bu bölgelerde ağrı, Normal fiziksel hareketlerde kısıtlama, Saç dökülmesi, Gözlerde şişme, Deride kaşıntı