Romatoid Artrit Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit, nedeni bilinmeyen, vakaların çoğunda eklemlerde enfeksiyon şeklinde görülen, ilerleyici ve bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hastalığın ilk safhalarında hiç belirti vermez.

Romatoid Artrit Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi
Romatoid Artrit Nedir, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Romatoid Artrit Nedir

Romatoid Artrit, nedeni bilinmeyen, vakaların çoğunda eklemlerde enfeksiyon şeklinde görülen, ilerleyici ve bulaşıcı bir enfeksiyondur. Hastalığın ilk safhalarında hiç belirti vermez. Bu yüzden sinsi hastalıklar arasında görülür. Ayrıca bazı romatoid artrit çeşitlerinin bazılarında, otoimmün bozukluğu sonucu gelir. Vücut eklem hücresini, yabancı madde olarak görür ve eklem hücresine karşı lenfositler oluşturur ve eklem hücrelerine saldırmaya başlar ve bunun sonucunda eklem hücrelerinde hasarlar ve küçülmeler ileri vakalarda yamulmalar görülür. Hastaların çoğunda, romatoid artrit eklem sıvısının içinde başlar ve ordan bütün ekleme yayılır. Hastalık ekleme yayıldıkça hastada, eklemlerde hareketle artan ağrı, eklem ve kemiklerde şişlik ve halsizlik bunun yanında uyuşukluk görülür. Hastalığın ileri safhalarında eklemler iyice yamulur ve uzvun normal hareketini engelleyecek kadar, şekiller bozulur. Böyle durumlarda cerrahi yöntemler denenir. Ateş ile birlikte devam eden romatoid artrit hastalarında, tabloya eklemlerin iltihaplandığınında eklenmesine gerekir.

  • Romatoid artritde en çok görülen belirti , eklemlerde oluşan şekil bozuklukları.

Romatoid Artrit Nedenleri

Romatoid artritin nedenleri hala tam olarak tespit edilememiştir, fakat hastalığa neden olan bazı faktörler olduğu düşünülmektedir. Bunlar; Doğuştan gelen yatkınlıklar ve Çevresel faktörlerdir.
Doğuştan gelen faktörler:

  1. Otoimmün anormallikleri: Bu anormallikler arasında yer alan en önemli faktörler arasında, vücudun eklem hücrelerini tanıyamaması gelir. Vücut doğuştan gelen anormallikler sonucu eklem hücresini tanıyamaz ve onlara karşı savunma hücreleri oluşturur. Bunun sonucunda hücrelere saldırı sonucu, eklemler hasar görür, küçülür ve şekilleri bozulmaya başlar.
  2. Eklemlerdeki şekil bozuklukları: Doğuştan gelen eklemlerdeki şekil bozuklukları, geçirilen enfeksiyonlar sırasında, virüslerin ekleme yerleşme ihtimallerini dahada artırır. Ayrıca eklemlerdeki şekil bozuklukları olan hastalarda genellikle hastalık çok hızlı ilerler ve eklemler normalden daha fazla yamulurlar. Böyle durumlarda cerrahi tedavi denenmelidir.

Çevresel faktörler:

  1. Ağır yaşam şartları: Özellikle hamallık gibi yük taşıyan kişilerin romatoid artrite yakalanma oranı çok yüksektir çünkü, ağır eşyaları kaldırmak eklemleri çok zarar verir ve yıpratır bu durumdada
  2. Yanlış beslenme şekilleri: Genellikle yağlı ve kolesterollu yiyecek ağırlıklı beslenen kişilerin, romatoid artrite yakalanma oranı çok yüksektir. Protein ağırlıklı beslenen kişilerde romatoid artrit çok daha az görülür.

romatoid artrit

Romatoid Artrit Belirtileri

  • Ağrı: Eklemler çok şiddetli bir şekilde ağrıyordur ve bu ağrı istirahatla biraz azalabilir, hareket haliyle ağrı daha fazlada artar. Özellikle çok şiddetli ağrı durumlarında eklemlerin iltihaplandığı düşünülmelidir.
  • Eklemlerde hareketin azalması: Çoğu zaman eklemlerde oluşan şişlikler sonucu oluşur. Ayrıca diğer bir sebepide, sürekli zarar gören eklem hücrelerinin yerine bağ dokunun yerleşmesidir. Bağ dokular, eski hücrenin görevini yapamazlar sadece, dokunun yerini doldururlar.
  • Enzimlerde azalma: Genel olarak vücudun bütun enzimlerinde azalma vardır, fakat en dikkat çekeni gözün kuruluğu ve balgamın çok azalmasıdır.
  • Kalp kapaklarında şekil bozuklukları: Romatoid artritin ilerleyip yayılması sonucu oluşur. Eğer tedavi edilmezse ölümcüldür. Tedavisi çoğu zaman cerrahidir. Hipertansiyon ile kendini gösterir. Şekil bozukluklarına romatoid artrit neden olur
  • Böbreğin süzme görevini yerine getirememesi: Nedeni tam olarak çözülememiş bir romatoid artrit belirtisidir. Hastalığın en ileri safhalarında görülür ve ölümcüldür. Çünkü böbrek kanı süzemediği zaman, kanda ve vücut sıvılarında atık maddeler birikir.

Romatoid Artrit Tanı Kriterleri

Tanıda ilk önce hastadan alınan belirtiler incelenir ve tanıyı kesinleştirmek için hastadan radyolojik ve kan testleri istenir.

Romatoid Artrit Tedavisi

Romatoid artrit de eklemleri tam olarak eski haline getiren bir tedavi hala bulunamamıştır. Romatoid artritin tedavisinde yapılan ağrının ve enfeksiyonun giderilmesidir. Genellik doktor kontrolünde hastaya ilaç olarak, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar verilir.