Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

Bağışıklık sistemini düşürecek etkenlerden uzak kalmak, pozitif bir düşünce yapısı ve stres ortamlarından uzak durmak ayrıca alkol sigara tüketmemek bağışıklık sistemimize destek olmaktır.

Sağlıklı Beslenme Nasıl Olur

Sağlıklı beslenmek

Enfeksiyon ve toksitlere karşı vücudumuz bağışıklık sistemi ile korunmaktadır. Kuvvetli ve dirençli bağışıklık sistemi iyi görünmemize, iyi hissetmemize ve daha iyi enerji kullanmamıza sebep olur. Ayrıca bizleri birçok hastalık ve kanserlerden korumaktadır.  

Beslenme ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemini düşürecek etkenlerden uzak kalmak, pozitif bir düşünce yapısı ve stres ortamlarından uzak durmak ayrıca alkol sigara tüketmemek bağışıklık sistemimize destek olmaktır. Fakat bazı durumlarda bu desteklerde yetersiz kalmaktadır gerekirse dışarıdan yardımcı takviye almak gerekebilir.
Sağlıklı ve yeterli beslenme bağışıklık sistemi için çok önemlidir. Besinler vücudumuza enerji verir, vücudumuzda üretilen enzimler serbest radikallerden kurtulmamıza sebep olur, antioksidan maddeler ise enzimleri artırır ve bağışıklık sistemimizi güçlendirmektedir.

Antioksidan beta-karoten, E ve C vitaminleri, selenyum, protin bileşikleridir. Günlük olarak bolca antioksidan içeren gıdalar tüketmeliyiz.
Ayrıca antioksidan dışında bazı gıda gruplarıda günlük beslenme programına eklememiz bağışıklık sistemini güçlendirecektir. Örnek vermek gerekirsek balıklarda bulunan omega-3 yağ asitleri ve proteinli gıdalar bağışıklık sistemize olumlu etkileri fazlasıyla olacaktır.

Ekmek mayalarında bulunan ve hücre duvarından oluşan Beta-glukan doğal bir maddedir ve bağışıklık sistemini güçlendirmektedir. Vücudumuzda bulunan hücrelerin patojenlere karşı daha aktif şekilde yok etmesini sağlamakta ve hastalıklara karşı bizi korumaktadır. Birey kendini daha pozitif ve sağlıklı hisseder, kolestrol düşürür ve cildi yaşlanmasını geciktirmektedir. Ayrıca strese karşı vücudumuzdaki direnci artırmaktadır.

Stresli, uykusuz, sigara alkol tüketen, egzersiz yapmayan ve düzensiz beslenen her bireyin bağışıklık sistemi zayıftır. Sağlam ve güçlü bir bağışıklık sisteminin anahtarı sağlıklı yaşam tarzından geçmektedir.Besinlerin vücuda dengeli şekilde verilmesi, iyi ruh hali, stres den uzak, uyku düzenine önem veren ve egzersiz yapan her kişi sağlığa giden yolu keşfetmiştir.

Bağışıklık sisteminizi koruyunuz ve destekleyiniz.

Ayrıca diğer bir yazımızda bağışıklık sistemi konumuzu inceleyebilirsiniz.