Septum Deviasyonu Nedir, Belirtileri

Deviasyon, burun orta duvarının orta kısımdan kayması nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı durumuna denir. Burun ortadan ayrılan iki ayrı kanaldır.

Septum Deviasyonu Nedir?

Deviasyon, burun orta duvarının orta kısımdan kayması nedeniyle oluşan burun tıkanıklığı durumuna denir. Burun ortadan ayrılan iki ayrı kanaldır. Her bir burun kanalının uzunluğu, hacmi ve iç eni birbirine yakın olduğunda sağlıklıdır. 
Burun orta kısım duvarının her iki yan bölgesi zarsı tabaka ile kaplıdır. Bu tabakaların alt-arka kısımlarında kemik, üst-ön kısımlarında ise kıkırdak yer almaktadır. Burun giriş ve çıkışında yada burun tünelinin herhangi bir kısmında problem olması durumunda, hava geçişi engellenir. En sık karşılaşılan durum ise orta duvarda oluşan çıkıntı, tümseklik ve kabarık durumudur.

Deviasyon Neden Olur

Burun orta duvarı, burnun tüm bölgeleri ile beraber anne karnında gelişmeye başlamaktadır. Bu gelişim ergenlik dönemine kadar devam eder.  Büyüme ve gelişim aşamasında genetik olarak eğrilik, buruna alınan darbeler sonucu eğrilik gelişebilir.
Günümüzde deviasyon yüzünden hastanelere başvuran hastaların büyük kısmı hafif ve klinik problem yaratmamaktadır. Fakat ileri deviasyon mevcutsa; doktor tarafından tedavi mutlaka planlanmalıdır.

Deviasyon Hangi Yaşlarda Görülür 

Burun eğriliği, büyüme ve gelişim esnasında veya doğum anında ortaya çıkabilir. Bazı durumlarda fark edilmez yada geç fark edilir. Erişkin döneminde sağlık kontrolleri sırasında tespit edilebilir. 

Deviasyon Belirtileri

  • Sık burun kanamaları
  • Sık sinüzit
  • Baş ağrısı, yüzde ağrı ve geniz akıntısı
  • Tek taraflı yada çift taraflı burun tıkanıklığı
  • Burunda akıntı ve tek taraflı akıntı
  • Bebek ve çocuklarda uykuda sesli solunum

Deviasyon Nelere Yol Açar

Deviasyon Nelere Yol Açar

Deviasyon “burun tıkanıklığı” üç ana grupta problem yaratır. Verimlilik, Sağlık sorunları ve konfor olarak incelenir.

Verimlilik
Burun tıkanıklığı sonucunda hasta kişide verimlilik anlamında azalma görülür. Genel yorgunluk, okul ve iş başarılarında azalma, hayattan zevk alamama ve dikkat düşüklüğüne sebep olabilir.

Sağlık Sorunları
Deviasyon, sadece performans ve konforda kayıplara neden olmaz. Bazı hastalıklara da zemin hazırlamaktadır. Bunlar arasında orta kulak basıncı, sıvı birikimleri, geniz akıntısı, sinüzit, uyku apnesi, burunda kuruma ve yaralar, başağrıları, kalp ritm bozuklukları ve kalp yetmezliğine kadar yol açabilir.