Sivilce Nedir, Çeşitleri ve Nedenleri

Ciltteki açık kanalların kapanmasına yol açarak cildin nefes almasını engelleyen ve cildi yıpratan sivilcelere dokunmak, hem cildin daha çok kirlenmesine ve bakteri oluşumunun artmasına hem sivilcelerin cildin çeşitli yerlerine yayılmasına neden olur.

Sivilce Nedir, Çeşitleri ve Nedenleri
Sivilce Nedir, Çeşitleri ve Nedenleri

Sivilce Nedir

Bir cilt hastalığı olan sivilce, tıp literatüründe Akne Vulgaris ismi ile adlandırılır. Deri üzerinde yağlı dokularda oluşan akne hastalığı, derinin yağ oranına göre tekrarlamaktadır. Sivilce Toplumun yaklaşık %85 inde görülen bir cilt hastalığıdır.

Sivilce Çeşitleri Nelerdir?

Sivilce denildiğinde akla sadece beyaz yağ bezeleri gelmektedir. Oysaki bilinmeyen birçok sivilce çeşidi bulunmaktadır. Ciltteki açık kanalların kapanmasına yol açarak cildin nefes almasını engelleyen ve cildi yıpratan sivilcelere dokunmak, hem cildin daha çok kirlenmesine ve bakteri oluşumunun artmasına hem sivilcelerin cildin çeşitli yerlerine yayılmasına neden olur. Sivilce çeşitlerini, sivilceler hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak ve bilinçlenmek adına kısaca sıralayarak tanımlayalım. Siyah nokta, papül, püstüller, beyaz nokta, nobüller, kistler, akne fullminans, akne konglabata, body building aknesi, kozmetik sivilce, deterjan sivilcesi, pomat sivilcesi, yağ, katran ve zift sivilcesi, akne infantum, yaz sivilcesi ve klor aknesi.

Sivilce çeşitlerinden olan siyah nokta sivilcesi, birçoğumuzun kir zannederek sıkmaya çalıştığı sivilce türüdür. Ancak bunlar ciltteki açık kanalların bakterilerle dolması sebebi ile oluşur. Temizlemek için cilt bakım ürünleri kullanmak gerekir. Püstüller bir başka sivilce çeşididir. Çirkin bir görüntü oluşturur, kırmızı ve iltihaplıdır. Papül, püstüllere göre daha pembemsi bir görüntüye sahiptir ve sıkılmaması gerekir. Beyaz noktalar, ciltte görünen beyaz yağ bezelerinin dışa vurarak şişmesi ile oluşur. Nobüller, damar yollarına bağlıdırlar ve deri altında derin tabakalar oluşturarak, ağrılı ve acılı dönemler yaşatırlar. Kistler, deri yüzeyinde büyükçe bir alan kaplayarak iltihaplanmaya sebep olurlar ve genellikle iz bırakırlar. Akne fullminans daha çok ergenlik dönemlerindeki erkeklerin sırt ve göğüs bölgelerinde hızla ve bir anda çıkan sivilcelerdir. Akne konglabata, cerrahi müdahale gerektirir, yüzde kızarmalara sebep olur ve tedavisi için, isotretionin, kortikosteroid gibi ilaçlar kullanılır.

Yukarıda belirtildiği gibi çok fazla sivilce çeşidi vardır ve bazıları cerrahi müdahale gerektirebilir. Bu tür durumlarda asla dokunulmaması gereken sivilceler, vücutta tepkimeler gözlendiği anda, mutlaka doktor muayenesinden geçmelidir.

Sivilce Çeşitleri

Erişkin Yaşlarda Sivilce Nedenleri

 Sivilceler bir tek ergenlik döneminde çıktıkları düşünülse de, yetişkin insanların da sıklıkla karşılaştığı cilt problemleri arasında ilk sırada yer almaktadır. Yetişkin kadınların yaklaşık yarısında, erkeklerin ise dörtte birinde sivilce sorunu ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden yetişkin insanlar da bu konuda dikkatli olmalıdır. Yetişkin insanlarda ortaya çıkan sivilce problemi, kalıcı izler bırakabildiğinden dolayı oldukça ciddi sorunlar ortaya çıkarabilmektedir. Bu yüzden bu sorunla başa çıkmak için, bir uzmana gözükmenizde büyük fayda bulunmaktadır. Geç yaşlarda oluşan sivilce sorunu genellikle kadınların başına geldiğinden, bu konuda kadınlar erkeklere göre daha şanssız bir durumdadır. Kadınlarda eskiden 20’li yaşlarda görülen sivilce sorunu, günümüzde 30’lu yaşlarda daha çok görülmeye başlamıştır.

Sivilceler erkeklere göre daha çok yetişkin kadınlarda görüldüğü için, kadınların bu konuda daha dikkatli olmaları gerekmektedir. Kadınlarda görülen sivilce genellikle iki farklı tipte görülmektedir. İnatçı olarak devam eden sivilce ergenlik döneminden sonra da kadınlarda görülen sivilce tipidir. Bu sivilce tipi genellikle, kadınların adet görmesinden hemen önce tekrar oluşmaktadır. Geç olarak başlaya sivilce ise, daha önce sivilce problemi yaşamamış insanlarda veya yaşayıp bu sorunu atlatmış olan insanlarda görülmektedir. Yetişkin insanlarda sivilce oluşmasının temel nedeni genellikle stres olmaktadır. Bunun dışında aşırı sigara tüketimi de sivilcenin oluşmasında oldukça önemli bir faktördür. Cilt bakım ürünleri, makyaj kullanımı gibi şeyler de sivilce oluşumunu etkilemektedir.

Sivilce Sebepleri

Sivilce Tedavisi Seçerken Yapılan En Önemli 3 Hata

Bir insan 10 yaşına geldiği zaman sivilce problemleri oluşmaya başlar. Her ne kadar bu problem hafif ve geçici ise de, bazı insanlar çeşitli tedavi cevapları isteyen ciddi akne problemleri ile uğraşırlar.

Şanslı olarak insanların seçebileceği  bir sürü sivilce tedavi ürünleri vardır. Çoğu etkili bir şekilde işe yarar fakat bazı ürünlerin kullanıcı üstünde durumu daha da kötüleştiren etkileri vardır. Kendini bu durumda bulan hastalar büyük ihtimalle cilt türüyle örtüşmeyen bir ürün kullanmıştır. Bu durumlarda sivilce tedavisi bu hastanın cilt problemi için uygun olmayabilir.

Bu yüzden, hasta herhangi bir ürünü satın alıp kullanmadan önce dikkatli bir şekilde incelemelidir.  Çoğu insanların sivilce tedavisi için olan ürünü almadan önce yaptığı en yaygın hataları yapmaktan kaçınmalısınız, işte size bu hataların en önemli üç tanesini açıklıyoruz:

1. Ürünün içeriğindeki maddelerin incelemeden ürünün satın alınması

Sivilce tedavisi için alınacak olan ürünün içeriğindeki maddelerin incelenmemesi yapılan en yaygın hatadır. Ürünün içerdiği maddeler size tam olarak bu ürünün neler yapabileceğini söyler. Çok az sayıda yan etkisi olan bir ürün isteyen hastalar daha çok içeriğinde şifalı otlar ve diğer doğal malzemelerden oluşan ürünleri tercih etmelidirler.

Peroksit akne patlamasını önleyen en etkili maddedir. Bu madde cildi temizler ve bakterilerden arındırır. Fakat hasta peroksit içeren kremleri kullanırken çok az miktarda kullanmaya özen göstermelidir. Bu şekilde aşırı cilt kuruması, kaşınma ve şişkinlik gibi cilt sorunlarından da kendini koruyacaktır.

2. Hemen sonuçları görmeyi beklemek

Bir diğer en yaygın hata da hastanın bir gecede hemen sonuçları göreceğine inanmasıdır. Özellikle bazı hastalar sivilce problemini ve lekelenmeyi bir kaç saat içinde kökünden söküp alacak tedavi ürünleri bulabileceklerini düşünmektedirler. Fakat böyle bir şey mümkün değildir. Bu yüzden ispatlanmayan şeylere inanmak ve yanlış fikirler üretmek yerine hastanın tedavinin sonuçlanmasının zaman alacağını anlaması gerekmektedir.

Aynı zamanda belli bir süre içinde olan iyileşmeyi sağlayan ilaçlar bir gecede işe yarayan ilaçlardan daha da etkilidirler. Çünkü bir gecede işe yarayan ilaçlar genellikle cildin dış alanında oluşan sivilcelere etki ederler. Bu ilaçlar aknenin nedenini hedef almazlar. Yavaşça ilerleyen ilaçlar cildinize tedaviye uygun bir şekilde cevap verecek  zamanı tanırlar.

3. Sadece tek bir ürüne bağlı kalma

Medyanın aldatıcı reklamları sayesinde üne kavuşmuş bir sürü ürün vardır. Fakat bu ürünler akne tedavisinde etkili olmayabilirler. Bunun yanında hastaların bilmesi gereken cilt özelliğinin bir kişiden diğer bir kişiye değiştiğidir. Bu yüzden sadece bir akne tedavi ilacı tüm cilt türlerinde etkili değilidir.

Hastanın herhangi bir ürünü kullanmadan bir dermatologa görünmesi çok önemlidir.  Aynı zamanda tedavisi sırasında da sadece ürünlere bağlı da kalmamalıdır. En iyi sivilce tedavisine ulaşması  için de hayatında bazı sağlıklı yaşam değişiklikleri yapması gerekmektedir.

Sivilce Sebepleri

  • Aşırı yağlı deri yapısı
  • Kalıtsal yatkınlık
  • Stres
  • Hormonal dengesizlik
  • Kullanılan bazı ilaçlar
  • Kozmetik ürünler
  • Hormon Bozuklukları
  • İçsel ve dışsal sebepler
  • Sigara tüketimi
  • Dengesiz beslenme alışkanlıkları