Soğuk hava Yüz Felci

Kış mevsimi ile beraber ortaya çıkan soğuk havaların etkisiyle birçok hastalıklarda görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüz felcidir.

Soğuk hava Yüz Felci

Soğuk ve yüz felci

Kış mevsimi ile beraber ortaya çıkan soğuk havaların etkisiyle birçok hastalıklarda görülmektedir. Bunlardan bir tanesi de yüz felcidir. Yüz kaslarının kontrol eden sinirden meydana gelen bir hastalıktır ve her yaş, cinsiyette görülebilir. Sinirin kafatası kemiğinden geçtiği kısımda şişmesi ile oluşur. Bazı enfeksiyonlar veya romatolojik hastalıklarda neden olmaktadır. Sıcaklık, atmosfer basıncı veya nem gibi etmenler olabilir, belirtiler 2-3 gün içinde oluşur. Şiddetli veya hafif olabilir. Yüzümüzün tek tarafında görülebilir. Soğuk havalarda şapka ve atkı takılması önemlidir. Araba kullanırken cam açmak veya uyurken evde camı açık bırakmak yüz felci riskini artırır.  

Yüz felci belirtileri nelerdir

•    Bir gözü kapatamamak
•    Beslenme sırasında zorluk, yediklerimizin ağız kenarından dökülmesi
•    Gülümseme ve yüz mimiklerinde zorluk
•    Gözlerde kuruluk ve batma
•    Tat duyusunda azalma

Hava basıncı, sıcaklık ve nem gibi etkenler; kan damarları, sinirler, kıkırdak, cilt ve kemik dokularına etki eder. Yüz felcini tetikleyen etken ise soğuk havaya bağlı yüz sinirlerini destekleyen damarların daralması düşünülür, fakat kanıtlanmış değildir.

Yüz felci nasıl tedavi edilir

Tedavi için nöroloji hekimine başvurulmalıdır. Yüzde oluşan ödemi yönelik kortizon tedavisi, göz kuruluğu için suni gözyaşı ve gerekli durumlarda ağrı kesici tedavisi uygulayabilir.