Stresi Beslenme ile Yenin

Stresi Beslenme ile Yenin

Stres nedir

Sağlıklı insan, sosyal, fiziksel ve ruhsal anlamda iyi durumda olmasıdır. Günümüz yaşamında en büyük sorunların başında stres gelmektedir. Stres anında adrenalin, kortizol ve troid hormonları yükselirken, ruh hali, uyku düzenini etkileyerek serotonin hormonunu azaltır.
Stres durumunda iştah azalması veya artması, endorfin ihtiyacı doğurabilir, bizleri rafine şekerli karbonhidratlara yönlendirebilir. 

Stres durumunda beslenme

  • Stres anında düşen serotonin seviyesini yükseltmek için triptofan aminoasitleri sentezlenir. Çikolata, ve şeker gibi yüksek kalorili besinler  kan şekerini yükselten triptofan yerine, sağlığımız için faydası olan tavuk, muz, yumurta, süt gibi triptofan kaynakları tercih edilmeli.
  • Strese karşı etkili olan A, B6, C vitaminleri, omega 3 ve çinko kaynakları tüketilmelidir. Yağlı balıklar, turuncu renkli meyveler ve tohumlar gibi kaynaklar tüketilmelidir. Ayrıca günde 8-10 bardak su vücudumuzdan toksinleri uzaklaştırır.
  • Magnezyum kaynakları kortizol seviyesini düzenleyerek stres için olumlu olabilmektedir. Yeşil yapraklı sebzeler, kuru baklagiller, mercimek ve nohut zengin magnezyum kaynaklarıdır.
  • Böbrek üstü bez fonksiyonlarını artıran alkol vücut işlevişinde bozukluk oluşturabilir. Araştırmalara göre alkol stres seviyesini yükselttiğini göstermektedir.
  • Sakin ortamlarda yenilen yemeklerin stresi azaltan faktörlerden biri arasında olmaktadır.