Tırnak Enfeksiyonu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Tırnağın pembe kısmı olarak bilinen yere tırnak yatağı denir. Tırnak yatağının altında oluşan iltihap Tırnak enfeksiyonu olarak adlandırılır. Doktor tarafından verilen ilaç tedavisi ile düzelebilen fakat nadir olarak kendini yenileyebilen bir hastalıktır.

Tırnak Enfeksiyonu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi
Tırnak Enfeksiyonu Nedir, Nedenleri ve Tedavisi

Tırnak enfeksiyonu nedir?

Tırnağın pembe kısmı olarak bilinen yere tırnak yatağı denir. Tırnak yatağının altında oluşan iltihap Tırnak enfeksiyonu olarak adlandırılır. Doktor tarafından verilen ilaç tedavisi ile düzelebilen fakat nadir olarak kendini yenileyebilen bir hastalıktır. Tedavi ihmal edildiği takdirde ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir.

Tırnak Enfeksiyonu Nedenleri

Tırnak enfeksiyonu birçok nedenlerle oluşabilir. Aileden dolayı, doğal faktörlerden kaynaklanan nedenlerle oluşabilir. Hayvan ısırığı, yabancı cisim teması, bulaşıcı faktörler başlıca Tırnak enfeksiyonu oluşum nedenlerine örnek verilebilir. Bu nedenlere alınan önlemler Tırnak enfeksiyonu oluşumu, gelişimi ve şiddetini otomatikman engeller.

Tırnak Enfeksiyon Tanısı

Tırnak enfeksiyon tanısı yapılması gereken testler ve fiziksel muayenelerle doktor tarafından belirlenir. Bazen fiziksel muayene ile tanı konulması yeterlidir. Fakat çocuklarda Tırnak enfeksiyon tanısı belirlemek yetişkinlere göre daha zordur.

Tırnak enfeksiyonu kimlerde daha çok görülür

Tırnak enfeksiyonu görülme sıklığı kişiden kişiye değişebilir. Kişisel bakım ve beslenme faktörlerinde yeterli olan kişilerde daha az görülür. Bunlardan yoksun kişilerde görülme sıklık oranı daha fazladır. Tırnak enfeksiyonu yetişkinler ve çocuklarda görülebileceği gibi bebeklerde de görülebilir. Çocuklarda bebeklerde görülen enfeksiyon çocuk uzmanı tarafından belirlenmelidir.

tırnak enfeksiyonu

Tırnak Enfeksiyonu Tedavisi

Birçok Tırnak enfeksiyonu tedavileri vardır. Doktordan doktora tedavi farklılık gösterebilir. Laboratuvar test sonuçları ve enfeksiyon şiddetine göre verilen tedavilerle büyük ölçüde düzelme sağlanır. Enfeksiyon şiddetine göre doktor tarafından cerrahi müdahale uygulanabilir ya da ilaç tedavisi ile enfeksiyonda düzelme sağlanır.

Tırnak enfeksiyonu tedavilerinde özellikle sabunlu su ile yıkanması önerilir. Doktor tarafından verilen ilaç tedavisi genellikle belirtilen dozlarda düzenli bir şekilde kullanılır. Verilen ilaç tedavisi tablet veya merhem olabilir.

Tırnak enfeksiyonu uygun tedavi ile tamamen düzelir ve geçer. Tırnak enfeksiyonu tekrarlanabilen bir hastalıktır. Tekrarlandığı takdirde muhakkak doktor tarafından iyi bir şekilde tedavi edilmelidir.

Tırnak Enfeksiyonu için Korunma Yolları

Tırnak enfeksiyonun korunma yollarında en önemli etken kişisel ve çevresel temizliktir. Kişi beslenmesine büyük ölçüde dikkat etmelidir. Alkol alınan ve sigara içilen yerlerden uzak durmalıdır. Periyodik aralıklarla doktor kontrolüne gidilmelidir. Özellikle bayanlarda oje kullanımı güzel görünüm sağlasa da uzun süre tırnakta kaldığında tırnağın hava almasını engelleyeceği için Tırnak enfeksiyonuna sebep olabilir.