Tok Tutan Besinler Nelerdir

Tok Tutan  Besinler Nelerdir

Tok tutan besinler

Günlük yaşam temposuna uyum sağlar iken öğün atlamaya sebebiyet verebiliriz, fast food gibi sağlıksız besinlere yönlenebiliriz. Bu tarz besinler kalorileri yüksek ve glisemik yükleri çok olduğundan daha hızlı şekilde acıkmanıza neden olur.
Gün içerisinde açlık yaşamamak için lif miktarı yüksek besinler tercih etmeliyiz.

Tok tutan besin listesi

Yumurta
Yumurtada yaklaşık 77 kalori, 5 gram yağ ve 6 gram protein bulunmaktadır, tokluk hissi veren en iyi gıdalardandır. Yumurtada bulunan kaliteli proteinlerin yanı sıra A, B grubu (B5, B2, B12, B9), K, D, E vitaminleri, fosfor, kalsiyum, selenyum ve çinko mineralleri bulunmaktadır.

Salatalar
İçerdiği besinlerin çoğu çiğ ve glisemik indeksi düşük seviyededir, aynı zamanda yüksek lif içermesinden dolayı tokluk süresi uzamaktadır.

Yoğurt
Probiyotik içeren yoğurt düşük kalorili, kalsiyum ve protein içerir, kalorisi düşük olan yoğurt ayrıca tokluk hissi veren gıdalardandır.

Yulaf
Lif açısından zengin bir besindir, içeriğinde beta glukan bulunmaktadır, yulaf  içerisinde bulunan lif sayesinde tokluk süresini uzatır.

Çorbalar
Çorbaların içerisinde bulunan suyun midede oluşturduğu basınç nedeni ile tokluk hissi yaratır, ayrıca çorbalarda lifden zengin sebzeler bulunursa tokluk süresi uzamaktadır.