Vertigo Nedir, Belirtileri ve Sebepleri

Vertigo bir baş dönmesi halidir. Hasta etrafındaki eşyaların döndüğünü veya sallandığını söyler. Vertigo genellikle iç kulaktaki denge merkezindeki bir sorundan kaynaklanır ancak bazen görme alanındaki sorunlarla da ilişkili olabilir.

Vertigo Nedir, Belirtileri ve Sebepleri
Vertigo Nedir, Belirtileri ve Sebepleri

Vertigo Nedir

Vertigo bir baş dönmesi halidir. Hasta etrafındaki eşyaların döndüğünü veya sallandığını söyler. Vertigo genellikle iç kulaktaki denge merkezindeki bir sorundan kaynaklanır ancak bazen görme alanındaki sorunlarla da ilişkili olabilir. Çoğu insan bazı zamanlarda kısa süreli baş dönmesi yaşayabilir, ancak vertigo farklıdır. Vertigo, nispeten uzun sürer, etrafınızdaki cisimlerin dönme, sallanma veya kayma gibi hareketler yaptığını görürsünüz. Bu duruma genellikle terleme, kusma veya mide bulantısı eşlik eder.

Vertigo Belirtileri

Vertigo belirtileri başında az öncede bahsettiğimiz gibi etrafındaki eşyaların yatay veya dikey hareket etmesi veya sallanması hissidir. Bazen bu his o kadar hafif olur ki fark etmek çok zordur. Ancak bu belirtileri şiddetli hisseden hastalar denge sorunları yaşayabilir ve hatta günlük işlerini yapamaz hale gelebilirler. Vertigo belirtilerini aşağıdaki gibi sıralayabiliriz:

  • Etrafındaki her şeyin dönüyor veya hareket ediyor olduğu hissi
  • Denge kaybı
  • Mide bulantısı
  • Kusma
  • Baş dönmesi
  • Düzgün olarak yürümede zorluk
  • Ayakta sabit durmakta zorluk
  • Bulanık görme
  • Kulak ağrısı

Vertigo Sebepleri

Vertigo, iç kulaktaki denge merkezini ilgilendiren bir sorun nedeniyle ortaya çıkabilir ki bu en sık görülen şeklidir. Bunun dışında beyin ile ilgili bazı sorunlarda veya iç kulaktan beyne giden sinirlerin hastalıklarında da vertigo görülebilir. Labirintit denilen iç kulak enfeksiyonunda (iltihabında) da vertigo ortaya çıkabilir. İç kulakta yer alan labirent denilen bölüm, kanallar ve boşluklardan oluşur ve vücudumuz dengesini sağlamakta görevlidir. Labirintit nedeniyle oluşan vertigo, genellikle vücudu veya başı ani hareket ettirmekle çıkar ve sıklıkla mide bulantısı da buna eşlik eder. Virüsler veya bakteriler labirentte enfeksiyona neden olabilirler. Nezle gibi viral enfeksiyonlar sırasında virüslerin labirente sıçraması ile labirintit görülebilir. Bakteriyel enfeksiyonları nadirdir. Labirent enfeksiyonuna bağlı vertigo’da kulak ağrısı ve ateş gibi enfeksiyon belirtileri gözlenebilir.

Vertigo’ya neden olan bir başka sebep de vestibüler nörit’tir. Vestibül yine iç kulakta yer alan ve dengemizi korumamızı sağlayan yapılardan biridir. Vestibüler nörit, vestibül’den beyne giden sinirin iltihabıdır. Genellikle üst solunum yolu enfeksiyonlarından sonra görülür. Hastalarda genellikle vertigo görülse de işitme problemleri ve kulak çınlaması görülmez.

vertigo

Benign Paroksismal Pozisyonel Vertigo (BBPV)

İç kulaktaki yarım daire kanalları, içleri sıvı ile dolu, üç boyutlu uzaydaki konumumuzu anlamamızı sağlayan organlardır. Bazen bu kanalların içinde otolit denilen küçük taşlar oluşabilmektedir. Bu taşlar kanalları tıkayarak bazı baş ve vücut pozisyonlarında vertigo’ya sebep olabilmektedir.

Benign paroksismal posizyonel vertigo (BBPV) görülme sıklığı orta yaştan itibaren artar. Küçük baş hareketleri ciddi vertigo yaratabilir. Benign paroksismal pozisyonel vertigo, iç kulağın zarar gördüğü enfeksiyonlarda ve kulak ameliyatlarından sonra da görülebilir.