Yumurtalık Kisti Nedir ve Çeşitleri Nelerdir

Yumurtalık kistlerinin kısırlığa neden olan, geç tanı halinde kansere neden olan tehlikeli kistler, iyi huylu ve kendiliğinden vücuttan atılan fonksiyonel kistler gibi çeşitleri bulunur.

Yumurtalık Kisti Nedir ve Çeşitleri Nelerdir
Yumurtalık Kisti Nedir ve Çeşitleri Nelerdir

Yumurtalık Kistleri

Kadın yumurtalıkları östrojen, kadınlık hormonu olan progesteron ve az miktarda erkeklik hormonu olan testosteron salgılayan ve üremeyi sağlayan yapılardır. Yumurtalıklar ergenlik dönemine kadar hormon salgılamazken,ergenlikten menepoz dönemine kadar çeşitli hormonlar sayesinde adet dönemi kanamasını gerçekleştirir. Yumurtalık kistlerinin kısırlığa neden olan, geç tanı halinde kansere neden olan tehlikeli kistler, iyi huylu ve kendiliğinden vücuttan atılan fonksiyonel kistler gibi çeşitleri bulunur. Yumurtalık kistlerine genellikle üreme çağındaki kadınlarda rastlanır ve tehlikesiz olmakla
birlikte kendiliğinden yok olur.

Fonksiyonel Yumurta Kist Çeşitleri

Fonksiyonel yumurtalık kistleri her üreme çağındaki kadında görülebilen,iyi huylu ve kendiliğindenvücuttan atılan büyük foliküller ve biraz ağrıya neden olabilen büyük corpus luteum kistleridir. Büyük foliküller yumurtlama aşamasında oluşan keseciklerin(folikül) aşırı büyümesiyle oluşur.Genelde
anlaşılmazlar ve birkaç adet dönemi sonrasında vücuttan dışarı atılırlar.

Corpus luteum kistleri ise yumurtlama aşamasında oluşan sarı cismin(corpus luteum) normalden fazla büyümesi ve içinde kanama meydana gelmesiyle ortaya çıkar. Kanamalı yapıya sahip olduğu için ağrıya neden olabilirler ve
adet kanamasını geciktirici özelliği vardır. Corpus luteum kistleri de folikül kistleri gibi kendiliğinden vücut dışına atılır fakat dışarı atılması folikül kistinden daha uzun sürebilmektedir.

yumurtalık kistleri

Çikolata kistleri (Endometrioma)

Bu kistin yapısı sıvı çikolatayı andırdığı için çikolata kisti denmektedir.Bilimsel adı Endometrioma’dır. Çikolata kisti görülen kişilerde yumurtalık içlerinde içi koyu kahverengi ve eskimiş kan dolu sıvı içeren bir kistik yapı oluşur.

Dermoid Kistler (Teratom)

Yumurtalık üreme hücrelerinden gelişen bir yapı olup,içinde kıl,cilt dokusu,diş ve kıkırdak gibi vücut yapıları da bulunabilir.Bu çeşit kistler ultrasonografide kolayca tespit edilir ve cerrahi müdahale ile vücuttan alınabilirler.

Polistik Over (PKO)

Polistik Over hastalığında bir tane büyük kist değil,çok sayıda küçük kistler bulunmaktadır. Yumurtlamanın herhangi bir şekilde yarıda kalarak kesilmesi durumunda büyüyerek çatlaması gereken foliküllerin büyüyemeden ufak bir kist olarak kalması durumunda gerçekleşir.Bu işlem sürekli devam ettiği için küçük kistler birikir ve Polistik Over hastalığı meydana gelir.

Kadınlarda görülen yumurtalık kistlerinin birçok çeşiti kendisini belli etmez,genelde karın ağrısı şeklinde belirtileri olan bu kistler için 6 ayda bir doktor muayenesinden geçilmesi önerilir.